Yerel televizyonlarda yalan haber skandalı

Sözde “Sıfır Covid” politikası kapsamında uygulanan keyfi karantinalar, Doğu Türkistan'ın Gulca, Urumçi, Korla, Turpan, Hotan ve diğer bölgelerinde katı bir biçimde devam ediyor. Halkın insanlık dışı açlık soykırımına maruz kalması ve ilgili video kayıtlarının sosyal medyada infial yaratmasından sonra, konu uluslararası medyaya düştü. Öte yandan Doğu Türkistan Diasporası Çin’i protesto ederek BM insan hakları konseyi ve diğer küresel organizasyonlara acil eylem Çağrısı yapıyor.

Şimdiye kadar Gulca, Hoten ve diğer bölgelerde açlıktan veya dezenfektan zehirlenmesinden dolayı hayatını yitiren teyit edilmiş 25’in üzerinde şehidinim var. Böylesine ciddi bir durumda her zaman olduğu gibi Çinli makamlar, uluslararası toplumu ve halkı kandırmak için yalan yanlış haberleri ulusal ve küresel televizyon kanallarında servis etmeye devam ediyor.

“XİNJİAN HABERLERİ” YALAN KONUŞUYOR
24 Eylül 2022 tarihinde Çin Propaganda kanallarında her gün yerel saat 19:00’da yayınlanan “Xinjiang Haberleri”nde, “Turfan üzümü, Piçan kavunu ve Korla Armutu pişip, piyasaya sürüldü. Alıcılar, mahsullerin alımını hızlandırarak, alım satım yollarını genişleterek çiftçilerin gelirini arttırırken ekonomik kalkınmasına büyük katkı sağladı. Her yerde bolluk sevinci akis etti. Altın Son bahar mevsimi Eylül ayında meyveler pişti. Şuan Turfan şehrinde üzüm hasadı son dönemine yaklaştı. 23 Eylül Turfan şehrindeki 543,800 dönümlük üzüm bahçesinden 531.100 dönümlük alandaki üzüm hasat edildi. Bu çerçevede 329.900 ton üzüm satıldı.” Şeklindeki yalan haberine karşı aynı gün yayılan bir başka video kaydında Turfan’dan Rehime hanım söz konusu haber kanalında söylenenlerin yalan olduğunu resmi bir televizyonda halkın gerçek durumunu yansıtmayan bu tür haberlerin verilmesinin doğru olmadığını söyleyerek bölgedeki açlık Soykırımı ile Çin propagandasının uzaktan yakından alakası olmadığını vurgulamıştı.

ASMALARDA SADECE KURUMUŞ ÜZÜMLER VAR
1 Ekim açık kaynaklardan elde ettiğimiz 15 saniyelik bir video, sözde “Xinjiang Haberlerinde” iddia edilenlerin gerçeğin tam tersi olduğunu ortaya çıkarıyor. Video kaydında Çiftçiler, yaklaşık 50 gündür evlerine kapatıldığından üzümleri kesecek kimse yok, asmalardaki üzümlerin tamamının kuruduğu, Televizyonlarda yalan yanlış haberler gördüğünü ve buna itiraz etmek istediğini söyleyerek gerçekleri ortaya çıkarıyor.

HALKI KASTEN AÇ BIRAKIYOR
Son birkaç haftadır Doğu Türkistan'ın farklı bölgelerinden milletine düşkün, mihriban Uygur halkı, Gulca, Turfan ve Korla’daki “açlık soykırımı”nda acı çeken kardeşleri için kendi aralarında yiyecek ve nakit para toplayarak, acil halka dağıtılması için olağanüstü çaba sarf ediyor. Ancak niyeti apaçık Uygurları öldürmek olan Çinli makamların gelen yardımları halka vermediği veya para karşılığı sattığı ortaya çıkmıştı.

Öte yandan açlıktan ölenlerin yanı sıra çiftçilerin, tarlalardaki ekinleri, ahırdaki hayvanları telef oldu, ekonomik olarak çöküş yaşadı. Bir yıl uğraşıp elde ettiği mahsulleri yok oldu. Halkın bu yıl kışı nasıl geçireceği endişe yaratıyor.

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 196 kişi okudu!
04/10/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.