Yeni Kamplar tüyler ürpertiyor

Doğu Türkistan'da Çin virüsü nedeniyle rejim hükümetinin sözde “Salgın önlemleri” bahanesiyle uyguladığı baskıcı kontrolleri ve radikal eylemleri daha da sıkı ve katı bir biçimde devam ediyor.

Açık kaynaklardan elde edilen görüntü kayıtlarına göre, çok sayıda beyaz tulum giyen güvenlik güçlerinin Uygurları gurup halinde her biri 100’er kişi olmak üzere, otobüslere doldurarak yeniden inşa edilen sözde karantina merkezilerine taşıdığı görüntüleniyor.

Olaya tanık olan yerleşimci Çinliler ise “Onlar Koyun” şeklinde Uygurlarla alay ediyor.

Öte yandan 20 Ekim 2022 tarihinde Doğu Türkistan’ın Gulca, Korla ve farklı bölgelerinde, farklı zaman diliminde görüntülenen onlarca videoda, Doğu Türkistan’da mevcut Toplama kamplarına entegre Uygur Türkleri için gece gündüz demeden inşa edilmekte olan uçsuz bucaksız devasa alanlardaki kutu yapılar görüntülüleniyor. Çinli yetkililer, tüyler ürperten söz konusu yeni tip toplama kamplarının Çin virüsü Covid-19 izolasyon merkezleri olduğu açıklamasını yapsa da bu kampların yeni tip toplama kampları olduğu düşünülüyor.

SALGIN ÖNLEMLERİ İNSANLARI ÖLDÜRÜYOR
Çin’in Doğu Türkistan’da sözde “sıfır Covid” politikası bahanesiyle halkı evlerine kapatarak yiyeceksiz ve tedavisiz tecrit uygulamasının üzerinden 82 gün zaman geçti. İnsanlar açlıktan ölmeye başladı. Rejim hükümetinin, Uluslararası toplumun dikkatini çeken ölümleri gizlemek için büyük paralar harcayarak yeni tip kamplar inşa etmeye başladığı anlaşılıyor. Yatırımlar göz önünde bulundurulduğunda ise kampların uzun vadeli olarak planlandığını söylemek mümkün.

UYGURLAR ÜZERİNDE DENEY Mİ YAPILIYOR?
Daha önce haberlerimizde de doğruladığımız gibi bu yapıların yeni tür Toplama Kampları olabileceği kesin gözle bakılıyor.! Nitekim gelen bilgiler, Çin’in Doğu Türkistan'da Uygurlar üzerinden bilinmeyen deneyler yaptığı yönündeki şüphemizi artırıyor. Çünkü daha öncede yapay zeka, yüz tanıma teknolojilerinde Uygurların deney faresi olarak kullanıldığı biliniyor. Doğu Türkistan’daki radikal üslupla uygulanan 'sıfır Kovid' politikası Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere birçok Uluslararası kuruluş tarafından sert şekilde eleştiriliyor. Ancak sadece eleştirmek yetmiyor. Uluslararası organizasyonların Doğu Türkistan’da gerçekten neler olduğunu ortaya çıkarması aciliyet arz eden mesele haline gelmiş durumda.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 319 kişi okudu!
24/10/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.