Yeni Belge: Uygur Çiftçiler Çin’e gönderiliyor

Çin son yıllarda Doğu Türkistan’daki zulüm politikalarını arttırmasının yanı sıra çok sayıda Uygur çiftçiyi sözde "işgücü istihdamı" yalanıyla zorunlu çalıştırma kapsamında Çin'in “tarımsal sanayileşme üssü” dedikleri İç bölgelere sürgün ediyor.

Çin’in yayın organı Tanrıdağ ağı 27 Kasım bildirdiğine göre işgalci Çin rejimi, toplu yerleşik hayata alışkın Uygur Türklerini dağıtmak için bu yıl Doğu Türkistan'da sözde tarımsal sanayileşme seferberliği başlatarak kırsal kesimden “artı emek" olarak belirlediği çiftçileri Çin'deki dev sanayi işletmelerine zorla çalıştırmak için göndermeyi hızlandırdığı bildirildi.

Haberde ileri sürülenler ise şok edici cinsten bilgiler içeriyor. Bilgilere göre Şu anda Doğu Türkistanlıları köle olarak işletmeye hazır sözde “tarımsal sanayileşme tesislerinden 29.600 kayıt yaptırdığı, Doğu Türkistan'daki çiftçilerin %70'inin ise "kırsal artı emek" bahanesiyle Çin'e ait sanayi işletmelerinde çalıştırmak için sürgün ettiği yer alıyor.Çinli yetkililer, geçtiğimiz yıllarda çeşitli tercihli politikalarla Çinli küçük ve orta ölçekli işletmeleri Doğu Türkistan'a teşvik ederek ve konuşlandırarak, Doğu Türkistan’daki çeşitli il ve şehirlerde bulunan Çin Komünist Parti ÇKP’ye bağlı toplam tarımsal işletme sayısını 1.151'e çıkarmıştı. Ayrıca önde gelen işletmeler, kooperatifler ve tarım üsleri kurulmuş ve çiftçileri bu işletmelere yerleşmeye zorlayarak, Doğu Türkistan'da doğrudan ÇKP kooperatif sayısı 28.700'e ulaştı. Çin’in bu kötü uygulamalarından 431.000 hanenin zarar gördüğü biliniyor.

Gözlemciler Çin rejiminin önce kırsaldaki çiftçileri çeşitli yollarla tarım arazilerini kooperatife vermeye zorladığı, Daha sonra yerinden edilmiş çiftçileri sözde "artı emek" veya "işgücü istihdamı" yalanıyla diğer memleketlere, hatta Çin eyaletlerine sürgün ettiğini şu şekilde anlattı. “Çin, 1960'lardaki kooperatif sisteminin temel yapısını oluşturmaya başladığı günden beri zorunlu çalıştırma sistemi zaten vardı. Bu sayede yoğun nüfuslu Uygurlar Çin’in çeşitli bölgelerine dağıtılarak “Azınlık” nüfusu indiriliyor. Ayrıca bu politika sayesinde Uygur nüfusu daha etkin bir şekilde kontrol etmeye çalışıyor.”


Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Bu Haberi 157 kişi okudu!
02/12/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.