Yecüc mecüc’ler kaçmaya çalışıyor

114 gündür tecrit altındaki Doğu Türkistan’da salgın bahanesiyle uygulanan radikal ve katı tedbirlere  dayanamayıp Çin’e dönmek isteyen yerleşimci Çinliler, Doğu Türkistan’daki sistematik soykırımdan kaçabilmek için Çin’e giden önemli sınır noktalarına akın ediyor. Sırtına yükünü alan çinliler, ne polis engeli, ne de kar kış veya uzun mesafe demeden Çin’e yürüyerek ulaşmaya çalışıyorlar.

20 Kasım'da sosyal medyada yayılan görüntü kayıtlarına göre, Çin rejiminin sözde salgın bahanesiyle Doğu Türkistan’da sürdürdüğü açlık soykırımı, alışılmadık türden zorunlu tecrit uygulamaları yüzünden bazı Çinli yerleşimciler Çin’e kaçmak için yollara düştü. Bir iki gündür süren şiddetli kar yağışlarının bile Çinlileri engelleyemediği, ilgili görüntülerin hepsinde “sadece eve gitmek istiyoruz” vurgusu yapılırken, Çinlilerin bir birbirlerine “tekrar dönecek misin?” sorusunu sorduğu ve “bir daha gelmem” cevabını verdiği yansıtılıyor.

BAŞINI YERE VURUP YALVARDILAR
Benzer bir çok videoda, valiz ve bohçalarını sırtına alan Çinli yerleşimcilerin kar basan otoyollarda yaya yürüyerek Çin’e kaçış anı görüntülenirken, bazı Çinlilerin havaalanında uzun kuyruklar oluşturduğu, beyaz tulum giyen polis güçlerinin engellemeye çalıştığı veya farklı noktalarda sınırdan geçmek için yığılan Çinlileri gösteriyor.

Bazı görüntülerde ise polis engeliyle karşılaşan Çinlilerin arabalarından inerek görevlilere secde ettiğini ve kendilerini bırakmalarını, sadece Çine dönmek istediklerini söyleyerek başını yere vurduğunu, güvenlik güçlerine diz çökerek yalvarıp yakardığını kaydediyor.

BU TOPRAKLARI VARLIĞIYLA KORUYOR
Doğu Türkistan halkı, atalarından kalan aziz topraklarını, geleneğini dolaysıyla vatanını, her şeye rağmen öz mevcudiyetiyle savunmaya, ayakta kalmaya, yok olmamaya çalışıyor. Binbir çeşit zulümün yaşandığı mazlum vatan Doğu Türkistana, yerleşimci olarak gelen Yecüc mecüc’ler, Doğu Türkistanı 8 kasım 2022 tarihinden itibaren terk etmeye başlamıştı. Sonuç olarak sınır görevlilerinin 5-8 bin Yuan arası rüşvet karşılığı izin belgesi çıkardığı, kimliği belirsiz şahsların, sınırdan geçiş izni çıkarma vadıyla dolandırıcılık, fuhuşsa zorlama girişimlerinin ayyuka çıktığı biliniyor.

ÇİNLİLERİN KAÇACAĞI ÇOKTAN BELLİYDİ 
Nitekim Çin basınında 4 Kasım çıkan ilgili haberlerde Doğu Türkistan’daki “Xinjiang Hükümeti” Parti Komitesi sekreteri Ma Xingrui, 3 Kasım'da Kumul Şehrine giderek, Doğu Türkistan’dan Çin’e çıkışların önemli kontrol noktalarını denetlediği aktarılmıştı. Bilgilere göre Xingxingxia Polis Karakolu ve Beishanquan Sınır Kontrol merkezi gibi kilit noktaları ziyaret eden Ma, “Sıfır Covid” kapsamında salgının en aza indirilmesi ve görüldüğü yerde yok edilmesi, bütün Çin'e yayılmasının önlenmesi gerektiğini iddia ederek, Çinlilerin memleketlerine kaçmalarını engellemeye çalıştığını açık etmişti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 433 kişi okudu!
24/11/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.