Yatırımlar Köle İşçiliği Arttırıyor

 

Doğu Türkistan’daki halkın zorla çalıştırılmasından ötürü büyük fayda sağlayan Çin, çok sayıda Çinli iş adamlarını, fabrikatör ve sınayıcıları Doğu Türkistan'a yatırım yapmaya teşvik çalışmalarını güçlendirdi.

Çin’in propaganda yayını Aksu günlük gazetesinin 7 Ocak tarihli haberine göre işgalci Çin yönetimi, İç kesimlerden teşvikle getirdiği Çinli işadamlarını Aksu vilayetinde kurulan ve Uygurların köle olarak çalıştırıldığı Dev Tekstil Sanayi şehirciklerin yıl başından itibaren yatırım çekmeye başladığı ve farklı endüstriyel alanların iç yatırımın odağı haline geldiği ileri sürülüyor.

Aksu Tekstil Sanayi Bölgesi (Yapay Şehir) yöneticilerine göre ekonomik gelişimi 2021'de 2,49 milyar Yuan olan sanayi bölgesi, rejimin desteğiyle Çinli işadamlarının ilgisini çekmeyi başardı ve 2022 yılı endüstriyel katma değerinde artış zirvesi bekleniyor.

ÇİNLİ FABRİKALAR ÇOĞALDI

Bilgilere göre sadece Aksu ili değil Doğu Türkistan’ın hemen her bölgesinde benzeri şekillerde yeniden inşa edilen sanayi şehircikleri kurulmuş olup, özellikle de ekipman üretimi ve traktörler, asansör, tıbbi malzeme, yenilebilir enerji kapsamında bütün gereksinimlerin tamamını üretebilir koşullara sahip tekstil ve sanayi endüstrisi alanında ekipman üretimi genişletildi.

Genişleme planını "14. Beş Yıllık Plan"a dahil eden Çinli otoriter rejim, Sanayi bölgelerindeki üretimi Müslüman Uygur Türklerinin düşük ücret ve aralıksız çalışma, Köleleştirilmesi üzerine kurguluyor.

Ayrıca Çin anakarasında hava kirliliği oluşturması nedeniyle halkı tarafından eleştirilen Komünist rejim, sanayi kuruluşlarını Doğu Türkistan'a taşımak istiyor.

KÖLE İŞÇİLİK YAYGINLAŞTI

Böylece Doğu Türkistan’daki suçsuz yere hapishaneler ve ceza kamplarında tutulan Müslüman Türkleri daha fazla zorunlu çalışmaya tabi tutabilecek.

Bilindiği üzere Çin rejimi, Batı ve AB ülkeleri tarafından Doğu Türkistan’daki sistematik soykırım, insanlık dışı uygulamaları nedeniyle yaptırımlara maruz kalmıştı. Çok sayıda Çinli şirketin küresel markalarla iş yapma kapısı kapanmış, birçoğu iflasın eşiğindeyken Komünist Rejimin “Özel sektöre destek” paketi sonucu (Doğu Türkistan’a yatırım şartı mı getirildi bilinmez ama) Bölgeye girmek için can atar hale geldi.

Bu durum Doğu Türkistan'daki Çinli fabrikaların ve firmaların sayısında artışa neden olurken aynı zamanda mazlum Uygur halkının zorunlu çalıştırılmasını da devasa ölçüde etkiliyor.

 

Muhammed Ali Atayurt- Türkistan Press
Kaynak: Türkistan Press

 

Bu Haberi 305 kişi okudu!
10/01/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.