Yasağı delen daha ağır cezalanacak

Çin rejimi, Doğu Türkistan’da işlediği insanlık dışı suç faaliyetlerinin uluslararası topluma sızmasını önlemek ve Doğu Türkistan halkını içe kapalı tamamen abluka altına almak için yurtdışı kaynaklı “bilinmeyen numara” aramaları hakkında ne yapılması gerektiğini içeren bir acil durum bildirimi yayımladı.

Kaşgar İli Merkit İlçe Asayiş şube müdürlüğü tarafından 18 Kasım'da yayımlanan acil durum bildirgesine göre, yabancı ülkelerden gelen herhangi bir arama kesinlikle reddedilmeli ve bölge polis birimlerine ihbar edilmeli.

Ayrıca bildirgede, bireylerin yurt dışından aramalar gelmesi ve süreklilik söz konusuysa, 10086 nolu Mobil İletişim hattı İnsan Kaynakları Hizmet Merkezi'ni arayarak, numaralarını değiştirip kapatmaları gerektiği, incelenip tespit edilmesi durumunda ise cezalandırılacağı ileri sürülüyor.

ÇİN ZULMÜNE MANİ İSTENMİYOR
Günümüzde Doğu Türkistan'da sebepsiz yere Toplama kamplarına atılan ve cezaevlerinde suçsuz yere hapsedilen insanların dramatik durumu tüm dünya kamuoyu tarafından biliniyor. Son altı yıldır da yurt dışındaki Uygur Türkleri aileleriyle ilgili her hangi bir haber alamamaktan şikayetçi. Halı hazırda soykırım bir başka boyuta taşınmış, bölge halkı 112 gündür açlık çekiyor. Bunun üzerine dev karantina kampları kuran zalim Çin, şehirleri boşaltarak Müslüman Türkleri acımasızca yeni kamplara topluyor. Ailelerinden haber alamayan ve bölgedeki vaziyetten haberdar uluslararası medya ve STK’lar bölgedeki gerçek durumu yansıtan bilgileri başta sosyal medya olmak üzere bütün sosyal paylaşım sitelerinde gündeme taşıyor. Bu nedenle Çin rejimi, masum halkı korkutarak yurt dışıyla iletişimi engelleyerek bilgilerin dışarı sızmasını engellemeye çalışıyor.

Nihayetinde dış dünyadan tamamen izole edilmiş Doğu Türkistan halkına yönelik emellerini rahat ve engelsiz bir şekilde uygulamak istiyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 478 kişi okudu!
22/11/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.