Yargıdaki hukuksuzluğu açığa çıkaran memur tutulandı

Kaşgar Ara Mahkemesi'nin eski icra memuru, bölgedeki haksızlık, yargıdaki adaletsizlik ve hukuksuzluktan şikayetçi olarak sosyal medyada anlatmasına rağmen Çin medyası konuyla ilgili herhangi bir haber yapmadı.

Radio France Internationale (RFİ) haberine göre, Weixing ve diğer Çin kaynaklı sosyal medya platformlarında hükümetle ilgili şikayetlerde bulunan ve daha sonra gözaltına alınan şahsın Kaşgar Orta Mahkemesinin eski icra memuru Wang Wei isimli bir Çinli yerleşimci olduğu ortaya çıkardı.

Geçen ayın sonunda Kaşgar bölge denetim komitesine Wang Wei adına bir mektup gönderildi ve mektupta adli departmandan “rüşvet almak” suçlamasıyla 26 yetkili hakkında dava açılması gerektiği ve onlardan hesap sorulması gerektiği belirtildi. 

AİLESİ TEHDİT EDİLDİ
Bilgilere göre, Wang Wei, geçtiğimiz günlerde Doğu Türkistan'daki suç ceza mahkemesince 11 yıl altı ay hapis cezasına çarptırıldı ve toplam 5,3 milyon yuan tutarında rüşvet almak ve yasa dışı silah bulundurmak suçlarından dolayı 800.000 yuan para cezasına çarptırıldı.

Mektupta Wang Wei, Doğu Türkistan'daki Hapishanelerde bedensel ceza, işkence, karısının ve çocuklarının güvenliğine yönelik tehditlerle ve hatta suçlarını zorla itiraf ettirme girişimleriyle karşı karşıya olduğu dile getiriliyor.

Olay çevrimiçi sosyal medya platformlarında büyük etki çekmesine rağmen, Çin rejimi tarafından çabucak bastırılırken, Çin medyasında konuyla ilgili hiçbir ip ucu bulunmuyor.

ÇİNLİ’YE BUNU YAPAN, UYGUR’A NE YAPMAZ
Gözlemciler, bu vakanın Çin Komünist Partisi (ÇKP) içindeki yetkililerin de temel bir güvenlik duygusundan yoksun olduğunu tam olarak kanıtladığını, Hukukun üstünlüğünün olmadığı yerde kimsenin kendini güvende hissedemeyeceğini, bunu Çinli yetkililerde gayet iyi anladığını, Bu davanın Çin'deki binlerce adaletsiz davadan sadece biri olduğunu, Çinlilere bu denli davranıldığı bir hapishanede Uygur mahpuslara neler yapılmadığını, daha fazlasının ne içeride nede dış dünya tarafından bilinmediği, dolayısıyla kimsenin ÇKP’nin yolsuzluklarının farkına varmadığını, aslında bu davanın Doğu Türkistan'daki Uygur siyasi tutsaklara yapılan zulme ışık tuttuğunu hatırlattı.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: https://rfi.my/A6BC.X

Bu Haberi 1197 kişi okudu!
16/11/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.