Yardım Çalışmaları İhlas ve Samimiyetle sürüyor

Türkiye'yi derinden sarsan Kahramanmaraş merkezli iki depremin ardından bir buçuk hafta geçti. Türkiye’nin acı günlerinde kardeş elini uzatan Tük devletlerinin yanı sıra Türkiye’nin dört bir yerinde yaşayan Doğu Türkistanlılar da seferber olarak depremzedelerin yaralarını saymaya çalışıyor.

Uygur Haberin Sosyal medya çalışmalarına göre şimdiye kadar deprem bölgesinde çalışmalarını İhlas ve Samimiyetle sürdüren 500 Uygur Türkü bulunuyor.

HERGÜN 10 BİN KİŞİLİK TÜRKİSTAN PİLAVI YAPILDI
Türkiye Merkezli Uluslararası Doğu Türkistan SKT’lar Birliği, Mavi Hilal İnsani Yardım Derneği koordinasyonu ve Yeni Nesil Hareketinin organize etmesiyle 6-8-10 Şubat tarihleri arasında özel eğitimli dahil yaklaşık 200 kişilik “Acil Müdane Ekibi” deprem bölgesine gönderildi.

Bireysel ve farklı STK’lar tarafından birçok il ve ilçede her gün 10 bine yakın kişiye Türkistan pilavı başta sıcak yemek yapılarak dağıtıldı.

Şimdiye kadar kurumsal veya bireysel, İstanbul’dan Kayseri’den Konya ve Antalya’dan en az 500 Uygur Türkü, gönüllü olarak Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye gibi depremden ağır etkilenen bölgelere gitti. Arama- kurtarma ve nakliyat-dağıtma çalışmalarına yardım etti. Afetzedeler ve bölgede yardım için bulunan kişiler için yemek pişirdi.

UYGUR HANIMLAR KENDİ ELLERİYLE HAZIRLADI
"Doğu Türkistan Nuzugum Aile ve Kültür Derneği ve Hira Teknoloji ve Yardım Vakfı mensubu Doğu Türkistanlı hanım efendilerin aralarında topladığı ve bir kısmını kendileri diktiği, 1000 battaniye, 2 binden fazla iç giyim, 300'den fazla atkı, 100’den fazla kışlık kıyafet, 400 mont, 100 ayakkabı ve çocuklar için oyuncak, bebek bezi başta olmak üzere 3 tondan fazla ihtiyaç malzemelerinin Afet bölgelerine gönderilmek üzere İstanbul Göç İdaresine teslim edildiği aktarılırken, Uygur Hanımlar, yine kendi elleriyle Uygur çörekleri hazırlayarak, aralarında 400 bin lira nakdi yardım toplayarak deprem bölgesine ulaştırdı.

UYGURLARDAN BAĞIŞ KAMPANYASI
Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği Başkanı Hidayetullah Oğuzhan’ın çağrısıyla 6 Şubat’tan itibaren dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan Uygur Türkleri ve STK’lar kendi çapında organze olarak depremzedelere yardım etmek için Türkiye’ye para ve yardım malzemeleri gönderdi. Bağış kampanyaları başlattı.

Kayseri merkezli Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği öncülüğünde, öncülüğünde kısa sürede bir milyon lira bağış toplandı ve gıda, tıbbi malzeme, kışlık giysi ve bebek ihtiyaçları satın alınıp, toplam üç kamyonda 60 ton yardım malzemesi Kahramanmaraş’a götürülerek depremden etkilenen insanlara dağıtıldı.

İli Maşrep Vakfı 120.000 TL, gönüllü grubu ve Uygur cemaati oluşturma grubu 130.000 TL değerinde yardım dağıttı.

İstanbul’daki Uygur fırıncılar, afet bölgesine en çok ihtiyaç duyulan gıda yardımı göndermek için gece uyumadan 5 bin adetten fazla Nan (ekmek) pişirerek Mavi Hilal İnsani Yardım Derneği vasıtasıyla afet bölgesine ulaştırdı.

Doğu Türkistan Alimler birliğinden Hoca efendiler, deprem bölgelerine Doğu Türkistan diasporasında toplanan bir kısım yardımları ulaştırmak ve de çalışmaları gözden geçirmek, ekibe moral vermek amacıyla Kahramanmaraş’a ziyaret gerçekleştirdi.

ABD Virginia eyaletindeki Uygur dernekler topladığı 10 Bin dolar bağışı Türkiye konsolosluğuna ulaştırırken, Amerika’daki İş adamları ise çevresinden topladığı 256,800 dolar bağışı Ahbap Derneği’ne gönderdi.

Bürüksel merkezli Dünya Uygur Kurultayı başta olmak üzere Fraklı STK’lar toplantı düzenleyerek depremden etkilenenlere yardım etmek için bağış kampanyası başlatarak ilk adımda bireysel veya dernekler adına bir milyon liraya yakın bağış toplandı.

Kanada’da faaliyet gösteren Uygur STK’ları Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ile irtibata geçerek toplanan 12.100 Kanada doları ulaştırdı. Ayrıca Katar, Norveç ve diğer birçok ülkelerde yaşayan Uygur Türkleri elinden gelen yardımı esirgemiyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 336 kişi okudu!
15/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.