Yapay zekanın Uygur tutumu Çin’i rahatsız etti

Nikkei Asia'nın haberine göre, Çin yönetimi ülkedeki teknoloji şirketlerine, yabancı teknoloji firmalarının platformları aracılığıyla ChatGPT veya bağlantılı hizmetleri sunmasını yasakladı.

Çin hükümeti, ABD merkezli yapay zeka firması OpenAI'ın geliştirdiği ChatGPT'nin egemenliğe zarar verebilecek yanlış bilgiler yaydığı gerekçesiyle yasaklandığı bildirildi.

ÇİN PROPAGANDASI YAYIYOR
20 Şubat'ta Çin gündelik gazetesi ülkenin en büyük sosyal medya platformu Weibo'da konuyla ilgili bir gönderi paylaştı.

Gönderide ChatGPT'nin ABD'ye "dezenformasyon ve kendi siyasi anlatılarını yaymasında" yardımcı olacağı iddia edildi. Aynı zamanda gazetenin yayımladığı bir videoda da ChatGPT'ye Doğu Türkistan ile ilgili sorular sorulduğu görüldü.

ChatGPT'nin Çinlilerin Uygur Müslümanlara karşı ciddi insan hakları ihlallerinde bulunduğuna yönelik haberlerden bahsetmesi üzerine videodaki sunucunun verdiği yanıt Çin’i derinden rahatsız etti.

Sohbet botu, ülkenin bir diğer büyük sosyal medya platformu WeChat'teki üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla kısa süre önce erişilebilir hale gelmişti.UYARILDIKTAN SONRA ERİŞİM KALDIRILDI
Yeni kararla birlikte WeChat'in sahibi teknoloji devi Tencent'e de uyarı gittiği ve bunun ardından erişimin kaldırıldığı belirtildi.

Bu hamlenin ardından Çin'in ChatGPT'yi yasaklayan ilk ülke olduğu yorumları yapılıyor.

Çinli internet devi Baidunu da ChatGPT'ye rakip sohbet botu geliştirdiği biliniyor. Henüz adı açıklanmayan yeni sohbet botunun mart ayında piyasada olması bekleniyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 218 kişi okudu!
27/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.