YAKLAŞIK 4 BİN ÇİNLİ İŞE YERLEŞTİRELECEK

Son zamanlarda, Doğu Türkistan’daki Çin komünist Parti (ÇKP) İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2021 sonbaharında diğer illerden ve bölgelerden "ihtisaslı gençler " bahanesiyel Çin vilayetlerinden Çinli yerleşimcileri getirerek bölgeye yerleştirileceğini bildiren özel bir duyuru yayınladı.

12 Ekim'de bakanlığın internet sitesinden yapılan açıklamada, bu sefer işe alınacak insan sayısının 3.846 olduğu, en çok Çin eyaletlerinden üniversite mezunlarının işe alınacağı ve Bunun için en önemli koşulun, "Doğu Türkistan’da çalışmaya istekli ve siyasi niteliği yüksek ve köksalmaya niyetli" bir öğrenci olması gerektiği belirtildi.

Bu konuda yapılan ek duyurularda, idari işler için istihdam edilecekleri ve kabul edilenlerin barınma, maaş, çocuklarının okula kabulü ve yer değiştirme masrafları gibi konularda özel ayrıcalıklara sahip olacağı da bildirildi. Bu koşullar, geçen yıldan bu yana sosyal medyada dolaşan işgalcı Çin rejiminin Çinli yerleşimcilere özel imtiyaz sağlayacağına dair haber ve çeşitli video görüntülerinin doğruluğunu birkez daha teyyit ediyor.

Son birkaç yıldır yüz binlerce Uygur Özel kolej mezunlarının ve Üniversite öğrencilerinin, sırf Müslüman Türk oldukları için, işsiz kaldığı, Alanında uzman yüzbinlerce Uygur aydınların kamplara hapsedildiği ve ölüme mahkum edildiği bir zamanda Çin hükümetinin Çin’den bu kadar çok sayıda Çinli yerleşimciyi işe almak için duyuru yapması dikkatlerden kaçmadı.

Çinin şuan ki durumu, Alman araştırmacı, Antropolog Dr. Adrian Zenz’in, “Çin hükümeti Doğu Türkistan’daki nüfus yapısını değiştirmek ve Çinli nüfusunu artırmak için önümüzdeki 20 yılda nüfus transferini hızlandıracak" hükmünün doğru olduğunu gösteriyor.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak:RFA
Bu Haberi 68 kişi okudu!
13/10/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.