Yabancı yatırımcılar Çin'i terk ediyor!

Çin'in son dönemde gerileyen ekonomisi ülkedeki yatırımcıları da etkiliyor. Ülkedeki ekonomik kriz ile boğuşan yabancı yatırımcılar Çin'i terk etmeye başladı. Çin'e doğrudan yabancı yatırımlar son 30 yılın en düşük seviyesine geldi. Çin Ulusal Döviz İdaresi'nin (SAFE) 19 Şubat 2024 tarihinde açıkladığı verilere göre, doğrudan yabancı yatırımlar 2023'te 33 milyar dolar oldu. Böylece yatırımlar 2022 yılına kıyasla yüzde 82 azalarak 1993 yılından beri en düşük seviyeye geriledi.

ÇİN'DEKİ İNSAN HAK İHLALLERİ VE ÜLKEYE OLAN GÜVENİN AZALMASI
Açıklanan veri, Çin diktatörü Xi Jinping'in sıkı bir şekilde uyguladığı Covid-19 karantina politikasının, ülkedeki insan hak ihallerine yönelik büyüyen uluslararası tepkinin ve yabancı yatırımcıların dünyanın en büyük ikinci ekonomisine olan güvenin azaldığını gösteriyor.

İLGİLİ HABERLER: YATIRIMCILAR ÇİN'İ TERD ETMEYE DEVAM EDECEK

Çin hükumetinin pandemi sonrası yabancı şirketlerin geri dönme çabaları henüz karşılık bulmadı. Ekonomistler ise Çin'in bu konuda daha fazla adım atması gerekebileceğini belirtse de, mevcut durumda yabancı yatırımcıların ülkeyi terk etmeye devam edeceği aktarıldı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: RFİ, QHA

Bu Haberi 455 kişi okudu!
21/02/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.