Xiaomi Kara Para Akladı

Çinli Xiaomi Şirketi, Hindistan Emniyet güçlerinin Xiaomi işletmeleri ve faaliyetlerini denetlediğini ve "kaba bir şekilde tehdit etti" iddiasıyla Çin Dışişleri Bakanlığı'na şikayette bulunduğu öğrenildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian 9 Mayıs 2022 tarihinde Pekin’de düzenlediği basın toplantısında, Hindistan kolluk kuvvetlerinin Xiaomi şirketinin Hindistan'daki ticari faaliyetlerini yasa dışı denetlediğini ve çalışanlarına kötü muamele uyguladığını iddia ederek tepki gösterdi.

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan sözcü Zhao, Çin tarafın konuyu ciddi bir şekilde araştıracağını ve rejim hükümetinin her zaman Çinli şirketlerin yurtdışında meşru ve Kurallara uygun faaliyet yürütmesi gerektiği konusunda sürekli olarak tebliğ ettiğini, bu noktada Çin şirketlerinin meşru hak ve çıkarlarını koruyacağını söyledi.

Yıllardır küresel ticareti sekteye uğratmakta ve düzeni bozmak için elinden geleni esirgemeyen Çin rejim hükümeti sözcüsü, “Hindistan'ın, Çinli işletmelerin Hindistan'da yatırım yapması ve faaliyet gösterebilmeleri için “ayrımcılık” yapmaması ve bundan böyle güvenilir iş ortamı sağlayacağını, Çin işletmelerini yasalara uygun olarak denetleyip kanun uygulayacağını ve böylece Hindistan’ın uluslararası yatırım güvenini artıracağını umuyoruz.” şeklinde üst perdeden konuşmalar yaptı.

MEĞER ÇİN FİRMALARI, KARA PARA DA AKLIYORMUŞ

Bilindiği üzere şubat ayında “yasa dışı havale” şüpheleri üzerine başlatılan soruşturma sonucu Hindistan yasa uygulayıcıları, 1 Mayıs'ta Çinli cep telefonu üreticisi Xiaomi şirketi hakkında “Telif ödemesi olarak gösterip, yabancı 3 kuruma yasadışı yollardan para aktarmak” gerekçesiyle “kara para aklamakla” suçlamış ve 1999 tarihli “Yabancı Para Mevduatlarını Kontrol Etme ” yasası uyarınca Xiaomi'nin Hindistan'daki banka hesabında bulunan 725 milyon dolara el koymuştu.

Ayrıca Hindistan, “toplum ahlakını bozmak” ve “ulusal güvenliği tehdit” ve de “kişisel verilerin çalınması” gerekçesiyle 2020’de Çin'e ait 100'den fazla mobil uygulamayı yasaklamıştı.


Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 409 kişi okudu!
12/05/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.