Xi Jinping Suudi Arabistan’a gidiyor

İngiliz basınında yer alan haberlere göre, Çin Komünist Parti (ÇKP) Lideri Xi Jinping Suudi Arabistan’a bir ziyaret düzenleyecek.

İngiliz gazetesi The Guardian’da 12 Ağustos yer alan  habere göre, ÇKP lideri Xi Jinping, Suudi Arabistan’a bir ziyaret düzenleyecek. Gazeteye göre, Xi için düzenlenmesi planlanan "gösterişli karşılama töreni", geçtiğimiz ay Suudi Arabistan’ı ziyaret eden Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın karşılanmasına tam bir tezat oluşturacak.

The Guardian, Xi’nin Suudi Arabistan ziyaretine dair bilgiyi nereden aldığını belirtmedi.

YORUM YAPMADI
Öte yandan Xi’nin önümüzdeki hafta Suudi Arabistan’ı ziyaret edeceğine dair basında çıkan haberlerle ilgili yorum yapması istenen Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, yaptığı açıklamada şimdilik verebileceği bir bilgi olmadığını söyledi.

Son 20 yılda Çin ve Suudi Arabistan arasındaki ilişki giderek daha yakın hale geldi ve sonuç olarak Suudi hükümeti Çin'in Doğu Türkistan'daki soykırım politikasını alenen destekleyerek Çin'in yanında yer aldı.  Çin hükümeti de Suudi Arabistan'ın Katar ile diplomatik ilişkilerini kesmesi ve gazeteci Cemal Kaşıkçının öldürülmesi konusunda tepki göstermekten kaçındı.

UYGURLARIN ÇİN’E İADE EDİLMESİNDEN KORKULUYOR
Guardian gazetesi, Xi Jinping'in Suudi Arabistan ziyaretinin, Trump'ın 2017'deki Suudi Arabistan ziyaretinden sonraki en önemli görüşme olduğunu öne sürüyor.

Ayrıca Suudi yetkililer tarafından sebepsiz yere gözaltına alınan Uygur Türkü din adamı Hamdullah Veli, Nurmuhammed Rozi, Buhalçem Abdallah ve 13 yaşındaki kızı Babura Mirahamed'in de aralarında bulunduğu dört şahsın durumunda ilerleme kaydedilmedi ve Çin’e iade edilmesinden dolayı duyulan korkular artmaya devam ediyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Prees

Bu Haberi 223 kişi okudu!
15/08/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.