Volkswagen Doğu Türkistan’dan Çekilmeli

Almanya'da çelik işçilerinin örgütlü olduğu IG Metall Sendikası Başkanı Jörg Hofmann, Çin'in Doğu Türkistan’daki Uygurlara yönelik insan hakları ihlali iddiaları nedeniyle Alman otomotiv üreticisi Volkswagen'e (VW) Urumçi’deki fabrikasını kapatması çağrısı yaptı.

Aynı zamanda VW Denetleme Kurulu Başkan Yardımcısı olan Hofmann, Alman Wolfsburger Nachrichten gazetesine verdiği röportajda insan hakları ihlalleriyle gündeme gelen Çin'in, Doğu Türkistan’daki Volkswagen fabrikasının devam eden operasyonlarına yönelik eleştirilerini dile getirdi.

Hofmann, "Olguları özel olarak incelemeli ve bu temelde, faaliyeti orada sonlandırmanın doğru olup olmayacağı sorusuna cevap vermeliyiz.” ifadesini kullandı.

"Volkswagen'in itibarı için orada yatırım yapmaya devam etmenin ne anlama geldiği sorusunun" sorulmasını isteyen Hofmann, VW'nin sadece kendi "ön bahçesinde" olup bitenlere bakmaması, aynı zamanda hangi "sokakta" yaşadığına da dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

IG Metall sendikası Başkanı Hofmann, "Sağda- solda insan hakları ihlalleri görüldüğünde harekete geçilmesini talep ediyorum.” ifadesini kullanarak, otomobil üreticisinin kendini insan hakları ihlallerine karşı görünür ve net bir şekilde konumlandırması gerektiğini vurguladı.

Bu arada, Çin, Volkswagen'in en büyük satış pazarı olurken, Doğu Türkistan’da sürdürdüğü soykırım nedeniyle gündemden düşmüyor ve Alman şirketin buradaki fabrikasının operasyonlarına devam etmesi uzun süredir eleştiriliyordu.

VOLKSWAGEN İDDİALARI REDDEDİYOR

Volkswagen ise oradaki fabrikanın insanların durumunu iyileştirmeye yardımcı olduğunu savunarak defalarca operasyonlarını sonlandırmayı reddetti.

Volkswagen sözcüsü de Alman basınına yaptığı açıklamada, Volkswagen'in dünya çapındaki ticari faaliyetleriyle bağlantılı olarak zorla çalıştırmaya karşı sağlam bir duruş sergilediğini belirterek, bunun şirketin üst düzey tedarikçiler için de geçerli olduğunu belirtti.

VW sözcüsü, "Burada (Urumçi’deki Volkswagen fabrikasında) hiçbir çalışan baskı altında çalışmıyor. Yeni çalışanlar, yaş, din ve etnik kökene bakılmaksızın yalnızca niteliklerine göre işe alınır.” ifadesini kullanarak zulme ortak olmadığını savundu.

Volkswagen'in Urumçi'deki fabrikası 2013'te açıldı. 600 olan çalışan sayısı Çin virüsü ve buna bağlı üretim kısıtlamaları nedeniyle, yakında zamanda yaklaşık 400'e düşürüldü. Bu nedenle yıllık 50 bin araç kapasitesinin oldukça altında üretim yapıyor.

82 KÜRESEL MARKA KÖLE İŞÇİ KULLANIYOR

2020 yılında yapılan bir araştırmada, Apple, BMW, Gap, Huawei, Nike, Samsung, Sony ve Volkswagen dahil olmak üzere 82 küresel markanın Çin'in Doğu Türkistan’da hala devam eden sözde "Xinjiang'a yardım" çalışma programı kapsamında Uygurların Köle işçi olarak çalıştırıldığı Fabrikalardan yararlandığını ortaya koyuyor.

Ayrıca Morrison hükümeti tarafından 2018 yılında uygulamaya konulan “Modern Kölelik Yasası”, 100 milyon doların üzerinde cirosu olan işletmelerin tedarik zincirindeki “köle işçi çalıştırma” riskinin değerlendirilmesi talep edilmişti.

İnsan Hakları Örgütleri tarafından bu yılın başlarında yayınlanan bir araştırmaya göre, şirketlerin yaklaşık %80'inin “Modern Kölelik Yasasının” gerekliliklerine uymadığını ortaya koyuyor.  İşletmelerin neredeyse yarısı, ticaret veya tedarik zincirlerindeki “modern kölelik riski” hakkında hala net bilgi edinemezken, Hazır giyim şirketlerinin dörtte biri, Çin'deki tedarik zincirinde Uygurların zorla çalıştırıldığı fabrikalarla bağlantılı olduğunu doğruluyor.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 443 kişi okudu!
18/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.