Volkswagen Berlin'de protesto edildi

Uygur Türklerine yönelik soykırım uygulamalarıyla bilinen Çin hükümeti, Doğu Türkistan'da ünlü markaların fabrikalarında zorla çalıştırdığı Uygur işçileri konusunda da eleştirilerin hedefinde.

Bu eleştirilerden biri de Almanya'nın ünlü otomobil markası Volkswagen'e yönelik gerçekleştirilen protesto oldu. Berlin'de Uygur Türkü ve Alman insan hakları aktivistleri, Volkswagen'in Doğu Türkistan'da Uygur Türklerinin emeğini sömürdüğünü savunarak şirket binası önünde protesto gösterisi düzenledi. Activistler, ellerinde soykırım suçlusu Xi Jinping'in kafasının kuklasını taşıdı ve Volkswagen CEO'su Thomas Schafer'ın maskesini takarak zincirlenmiş, Mavi renk tek tip işçi kıyafeti giydirilmiş Uygur Türklerinin durumuna dikkat çekti.

 

İLGİLİ HABERLER: VOLKSWAGEN URUMÇİ’DEKİ FABRİKASINI SAVUNDU

 

 

Aralık 2022’de ABD’li senatör, Finans Komitesi Başkanı Ron Wyden tarafından, Volkswagen dahil ünlü otomobil üreticilerine yönelik ABD'de sattığı arabalarda, Çin'de Uygur Türklerinin zorla çalıştırılarak monte ettiği parçaları kullanıp kullanmadığına dair soruşturma başlatılmıştı. Mart ayında da Volkswagen’in Çin şefi Ralf Brandstätter, Çin hükümeti destekli “SAIC Motor Corp.” ile ortak girişiminin bir yan kuruluşu tarafından işletilen Urumçi kentindeki tesiste işçilere kötü muamele edildiğine dair hiçbir belirti olmadığını iddia ederek şirketi savunmuştu.

TÜRK VE İSLAM DEĞERLERİ HEDEFTE

Ancak, Uygur Türklerine yönelik baskılar sadece zorla çalıştırmalarla sınırlı değil.

Doğu Türkistan'da milli ve dini kültür mirasları yok ediliyor, Uygur tarihi ve kültürüyle ilgili kitaplar yakılıyor. Türk-İslam mimarileri ve tarihi şahsiyetlerin türbeleri ve heykelleri yok ediliyor, inanç özgürlüğü hiçe sayılıyor, camiler yıkılıyor ve Kur'anlar yakılıyor. Namaz kılmak veya oruç tutmak kampa alınma nedeni olarak gösteriliyor. Ayrıca, "kardeş aile" projesi adı altında her aileye bir Çinli memur atandığı ve bu memurların Uygur evlerinde konaklayarak aile üyelerinin rejime bağlılığını denetlediği de biliniyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 518 kişi okudu!
15/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.