Uzmanlar: Soykırımın araştırılmasında zorluklar var

Uzmanlara göre 2022 yıl başından bu yana, Uluslararası toplum olarak Çin'i Doğu Türkistan'da milyonlarca Uygur ve diğer Müslüman etnik gruplara karşı işlenen insanlık dışı suçlardan sorumlu tutmak için bazı önemli adımlar atılıyor. Fakat Doğu Türkistan'daki sistematik soykırımın uluslararası düzeyde bağımsız soruşturulmasında ne yazık ki hala ciddi zorluklar yaşanıyor.

Amerika'nın Sesi VOA’nın Doğu Türkistan meselesine ilişkin yıllık özet raporuna göre, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, 9 Aralık'ta Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında, Doğu Türkistan'daki insan hakları meselesini araştırmak için var gücüyle çalışmaya devam edeceğini ve sorunu çözmek Çin ile ilişkisini sürdüreceğini söyledi.

BM: “İNSANLIK SUÇU İŞLEMİŞ OLABİLİR”
31 Ağustos'ta eski BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet ofisi, son görev saatlerinde Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlallerine ilişkin 2 yıldır beklenen raporunu yayınlayarak “Soykırım” terimini kullanmadan Çin'in “terörü” bahane ederek masum Uygurlara ve diğer Müslümanlara karşı “insanlık suçu işlemiş olabileceğini” değerlendirmişti.

Ayrıca Çin'in Doğu Türkistan halkının dini ve etnik kimliğine, diline, yazısına, ifade özgürlüğüne, mahremiyetine, Doğum ve üreme haklarına, hareket özgürlüğüne yönelik katı kısıtlamalar getirdiği ve milyonlarca ailenin param parça edilmesiyle sonuçlanan zorla çalıştırmaya dayalı sözde “istihdam” yalanıyla üretime yıllarca devam ettiği vurgulanmıştı.

ÇİN YİNE SUÇUNU İNKAR ETTİ
Dönemin Washington'daki Çin Büyükelçiliği sözcüsü Liu Pengyu, Doğu Türkistan'da soykırım, zorla çalıştırma ve diğer insan hakları ihlallerine ilişkin tüm iddiaları onca delile rağmen reddederek, Birleşmiş Milletler'in Doğu Türkistan hakkında yayınladığı insan hakları raporunun uydurma olduğunu, ABD ve bazı Batılı güçler tarafından Çin’in kalkınmasını engellemek için uydurulmuş yalanlar olduğunu savunmuştu.

Uzmanlara göre, Çin'in Doğu Türkistan'daki suç faaliyetlerine karşı bazı tedbirler alınmasına rağmen, Doğu Türkistan'daki sistematik soykırımın uluslararası düzeyde bağımsız soruşturulmasında ne yazıkki hala ciddi zorluklar yaşandığını, alınan hiçbir tedbirlerin caydırıcı etki gösteremediği, bunun, Çin’e gerek çok sayıda ülke ve kuruluşun bağımlılığı, gerekse Ülkelerin Çin’le yakın ilişkileri olmasının neden olduğu görüşünü paylaştı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 528 kişi okudu!
22/12/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.