Uygurların Pil Üretiminde Zorla Çalıştırıldığı Ortaya Çıktı

Çin rejiminin Uygurları modern kölelere dönüştürdüğü bir diğer alanın da Çin'deki Pil üretim sektörü olduğu ve köle işçilere Çin sevgisi aşılanmak istendiği ortaya çıktı.

New York Times tarafından 21 Haziran'da yayınlanan haber, Çin tarafından ihraç edilen çeşitli pillerin büyük ölçüde Uygur işçi çalıştırmayla bağlantılı olduğunu ortaya koydu. Habere göre, dünyadaki şarj edilebilir ”lithium ion” pillerin en az % 75'i Çin'de üretiliyor.

Bahse Konu pillerin kullanım alanı, günlük hayatta yaygın olarak kullanılan bilgisayar ve telefon gibi elektronik cihazlardan çok çeşitli pille çalışan araçlara kadar uzanıyor. Ancak bunun için ihtiyaç duyulan hammaddelerin büyük çoğunluğu yine Çin sömürgesi haline gelen Doğu Türkistan kaynaklarından sağlanıyor.

UYGUR KÖLE İŞÇİLERE ÇİN SEVGİSİ AŞILANIYOR
Bu bağlamda, Doğu Türkistan’daki “Xinjiang Nonferrous Metals Group” gibi bazı büyük şirketler, maden kaynaklarını sömürmek için yüz binlerce Uygur gencini sözde “istihdam” yalanıyla köleleştirerek en büyük hammadde tedarikçilerine satıyor. Uygur işçiler, "Çin Komünist Parti ve (Çin) vatan sevgisi" gibi sloganların yer aldığı pankartlar önünde yemin ederek, insan sağlığına çok zararlı ve tehlikeli madenlere doğru yola çıkıyor.

Doğu Türkistan’da zorla çalıştırmanın birçok alana yayıldığı biliniyordu. Ancak Daha önce pil üretimi alanında Uygur işçilerin kullanılıp kullanılmadığı bilinmiyordu.

Doğu Türkistan’daki sözde “Xinjiang Hükümeti Parti Komitesi” sekreteri Ma Xingrui, geçtiğimiz günlerde demir metal endüstrisine yüksek teknolojik imkanlarla destek sağlanarak, ihtiyaç duyulan tüm malzemelerin üretimini hızlandırma talimatı vermişti. 

DÜNYA PİL ÜRETİMİNDE ÇİN’E BAĞIMLI
ABD Kongre üyelerinden biri olan Meclis Başkanı Tom R. Suozzi, yaptığı konuşmasında, Uygur Zorla çalıştırmayı önleme yasasını destekleyerek “En temel insan haklarına bile saygı göstermeyen bir ülke ile ticarete nasıl devam edebiliriz?” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Ancak dünyanın pil talebini karşılamada Çin'e olan bağımlılık, mevcut “Uygur Zorla çalıştırmayı önleme yasasının” önündeki en büyük engellerden biri olarak görülüyor.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 156 kişi okudu!
24/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.