Uygurları Çinlilerle birlikte yaşamaya zorladı

14 -15 Ocak tarihleri arasında Doğu Türkistan’daki sözde “Xinjiang hükümeti“ 14. Halk Kongresi'nin 1. toplantısı ile “Xinjiang hükümeti” Siyasi Konseyi 13. Komitesi'nin 1. toplantısı Urumçi’de gerçekleşti.

Toplantıda Soykırımcı Xi Jinping'in temmuz ayında Doğu Türkistan'a yaptığı ziyaret kapsamında talimat verdiği sözde “Xinjiang’ı yönete stratejisi” ‘ni eksiksiz uygulayarak,  “Xinjiang’ı (Çin) kültür yoluyla beslemek”, verimliliği arttırıp, Zhong Hua (Çin Ulusu) medeniyetini bütün milletlere özdeşleştirmek, Xinjiang’ın stratejik konumundan en iyi şekilde yararlanmak” hedeflerinde ilerleme kaydedildiği, Çin ulusu bilincinin pekiştirilmesi için çeşitli etnik grupların entegrasyonunu teşvik etmek suratıyla, Uygurları Çinlilerle birlikte yaşamaya zorladığını ortaya koyuyor.

ETNİK KÖKENLERİN KAYNAŞMASI SAĞLANDI
Çin propaganda ağı Tanrıdağ sitesinde yer alan 18 Ocak 2023 tarihli habere göre, Doğu Türkistan’daki sözde “Xinjiang hükümeti“ Siyasi Konseyi 13. Komitesi'nin 1. toplantısında sunulan raporda, geçen dönem boyunca sözde Çin ulusu bilincinin entegrasyonu için tüm etnik kökenlerin birbiriyle kaynaşması sağlandığı vurgulandı.

Raporda, sözde “Xinjiang hükümeti“ siyasi meclis üyesi ve Taşkurgan Tacik ilçesi başkanı Kurbankul Kamas, bölgedeki altı topluluktan oluşan 32 yerleşim alanı tamamen iç içe geçmiş, her milletten insanların her ay arkadaş edinmeye, akraba olmaya ve aileleri ziyaret etmeye teşvik edildiğinden bahsetti.

ZULMÜ DAHA DA ARTIRACAK
Rapor, 2022'de Kızılsu Kırgız bölgesi- Atuş, şehir düzeyinde etnik birlik ve kalkınma örneği olarak pilot bölgeye dahil edildiği, bu kapsamda farklı yerlerde yedi yerleşim alanı inşa edildiği, sistematik soykırımın bir parçası olarak sözde “güzel köy projesi” adı altında Uygur tarzı evleri yıkıp yok ettiği, ve kırsaldaki halkı “apartman dairesi” vadiyle kandırıp, Çinlilere karışmaya zorladıklarını açık ediyor.

Her iki toplantının başından sonuna kadar Komünist parti lideri Xi Jinping'in Doğu Türkistan'daki kültürel soykırım politikalarının detaylıca değerlendirilmesinin yanı sıra, Doğu Türkistan’ın coğrafik konumu ve nasıl istifade edilmesi gerektiği, ayrıca Doğu Türkistan’ın doğal zenginliklerini daha fazla nasıl talan edebilecekleri ve bu zenginliklerle Çin'i nasıl güçlendirebileceklerini tartışması, bölgedeki zulmün ilerleyen dönemlerde de hiç değişmeyeceği ve daha da artacağına işaret ediyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 901 kişi okudu!
20/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.