Uygurları Çin Bayramı kutlamaya zorladı

Çin rejimi, Doğu Türkistan'daki soykırım suçunun bir parçası olarak asimilasyon politikalarını şiddetle uygularken, çeşitli yollarla Çin kültürünü Uygurlara dayatıyor. Reddedenleri ise sert bir şekilde cezalandırıyor. Son bulgulara göre, Çinli yetkililerin her yıl olduğu gibi Çin yeni yılı "Çuncie" adı verilen Bahar Bayramını Doğu Türkistan halkını da kutlamaya zorladığı öğrenildi.

17 Ocak açık kaynaklardan elde edilen görüntü kayıtlarında, Çin’in Çuncie bayramını Doğu Türkistan'ın Kaşgar, Hoten, Atuş ve Aksu bölgelerindeki Uygur Türkleri, Çinli yetkililerin talimatı üzerine, Çinlilerin yöresel kıyafetlerini giyerek Çine özgün ‘’Yngır’’ve Ejderha dansı yaptığı, Çin Komünist Partisine (ÇKP) bir dizi methiyeler içeren Şiirler okuduğu gösteriliyor.

MİLLİ BAYRAMLAR YASAKLI
Bir yandan Covid kısıtlamalarının kaldırılmaya başladığı Çin’de vakalar hızla artarak Çin virüsü bulaşma oranı yüzde 90’lara ulaşırken, Doğu Türkistanlıların Çin bayramını kutlamaya zorlaması dikkatlerden kaçmadı.

Gözlemciler, tarih boyunca kendi milli bayramlarını gelenek-göreneklerine göre kutlayan Uygur halkının 73 yıllık Çin esareti boyunca sadece kendi bayramlarını kutlamaktan mahrum bırakılmakla kalmayıp, Çin'in tehdit ve baskıları altında Çin bayramlarını da kutlamak zorunda kaldığını, rejimin Doğu Türkistan’ı Çinlileştirme hedefi kapsamında Uygur Müslümanları her yönüyle Çinlilere benzetmeye çalıştığını kaydetti.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Habe

Bu Haberi 832 kişi okudu!
20/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.