Uygurlara Zorla Mektup Yazdırıp BM’ye Gönderdi

Çin rejimi, BM yetkililerinin ve uluslararası toplumun gözünü boyamak için Doğu Türkistan'da çeşitli sektörlerden bazı kişileri seçip BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet'e mektup yazmaya zorladı.

Son yıllarda Çin'in Doğu Türkistan'daki soykırımının uluslararası gündeme gelmesinin ardından Çin rejimi, sahte deliller uydurarak, etkisi ve baskısı altındaki yalancı tanıkları konuşturarak suçlarını gizlemeye çalışıyor. Bu kez de, Doğu Türkistan’dan bazı kimseleri BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet'e zulmü yalanlayan bir parça mektup göndermeye zorladı.

Çin propaganda ajansı Global Times'ın 26 Temmuz tarihli haberine göre, Doğu Türkistan'daki Çinli yetkililer, her kesimden belirli kimseleri seçerek sözde “Xinjiang’daki güncel durum” başlığıyla BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet'e e-posta yoluyla yalan ifadelerle dolu bir mektup gönderildiği öğrenildi.

YALANCI TANIKLAR ÇİN’İ SAVUNDU
Çin rejimi, mektubu yazanlardan bir kısmını 5 Temmuz Urumçi katliamının kurbanları olarak tanıtıyorken, bir kısmını da Çin’in sözde “eğitim merkezleri” dediği Toplama Kamplarından sözde “mezunları” olarak sunduğu ve Yalancı tanıklar, bölgede herhangi bir kitlesel baskının söz konusu olmadığı hususunda zoraki ifadeler vermek suratıyla zulmü meşrulaştırmaya çalıştığı, milyonlarca masum Doğu Türkistanlının alıkonulmasını inkar etmeye çalıştığı görülüyor.

Mektubu yazanlar arasında, Çin'in Doğu Türkistan'daki soykırım suçunu savunmayı vazife edinen sözde “Xinjiang İslam enstitüsü müdürü” komünist imam Abdurakip Tömürniyaz ve de Heytgah Camii imam hatibi Memet Cuma gibi dini figüranların yer alması ve “Xinjiang’da her milletten insanlar dini inancını yaşamakta özgürdür” gibi standartlaşmış Çin Propagandası yapması dikkatlerden kaçmadı.

Ayrıca Çin, çeşitli alanlarda işçileri de mektup yazmaya zorlayarak, barışçıl ve özgürce yaşadıkları beyanında bulunup, Çin’i Doğu Türkistan'da soykırım yapmakla suçlayan ülkeleri ve uluslararası basını kınadı.

Gözlemciler, Çin rejiminin Doğu Türkistan'daki soykırımı haklı çıkarmak ve sahte propagandalarını güçlendirmek için büyük çaba sarf ettiğini, Michelle Bachelet'in başarısız ziyaretini de çarpıtarak propaganda aracı olarak kullanıldığını vurgularken bütün bunların, Çin’in BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin Doğu Türkistan ile ilgili raporunun yayınlanmasını engelleme girişimi olarak değerlendirdi.

 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 626 kişi okudu!
28/07/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.