Uygurlara terör şapkası giydirecekler

Çin'in Uygurları terörist olarak gösterip ceza kamplarına kapattığı ve zorla çalıştırdığı gibi rezil planları Uluslararası toplumda ortaya çıkarak güçlü tepkilere neden olduğu bir dönemde, Doğu Türkistan’daki kukla yetkililer sahte propagandaları arttırıp Doğu Türkistan’da yürüttüğü zulüm ve baskıları haklı çıkarmaya çalışıyor.

Çin halk ağına göre 17 Kasım'da Doğu Türkistan’daki Çinli yetkililerin Pekin'de sözde Xinjiang ile ilgili konular başlıklı basın toplantısı düzenlediği ve Toplantıda, sözde "Terörle Mücadele ve Aşırılıkçılık" adı altında terörist ve aşırılık yanlısı olmakla suçlanan çok sayıda insanı doğrudan video konferansta yalan ifade vermeye zorladığı bildirildi.

Çinli yetkililerin ayrıca uluslararası toplumu aldatmak için Yaken Elişku katliamının Çin'in sözde "28 temmuz olayı" kurbanı olduğu iddia edilen Zhang Lihua'yı yedi yıl önceki olayla ilgili yalan ifade verdirdiği belirtildi.Doğu Türkistan’daki Sözde "Xinjiag Bölge Parti Komitesi Propaganda Dairesi" başkan yardımcısı Xu Guixiang, uluslararası toplumu aldatmak için Doğu Türkistan'daki mevcut soykırım uygulamalarıyla tamamen uyuşmayan gerçek dışı yalanlarla "Uluslararası terörizm ilkesine bağlıyız. Hukukun üstünlüğü yaklaşımında ısrar ettik. Aşırıcılığın ortadan kaldırılmasında ısrar ettik. Terörizm ve aşırıcılıkla mücadele asla belirli bir ulusa yönelik değildir." İfadelerine yer verdi.

Yaken Elişku katliamında birçok Uygur katledildi. Elişku katliamı, bölgedeki Çinli polislerin çarşaflı kadınları arama ve ramazan ayında teravih namazından çıkan suçsuz kadınları tutuklama hareketinden dolayı Yakan'ın Elişku ve hangdi köylerinde meydana gelmiştir.

2014 yılının sonlarında katliam sırasında bazı görgü tanıklarının elde ettiği bilgilere göre, O sırada 1000'den fazla Uygur'un öldürüldüğü biliniyor. Bazı uluslararası medya kuruluşları geçmişte can kayıplarının tam sayısını belirlemeye çalışsa da bölgedeki kısıtlamalar nedeniyle gerçekleştirilememiştir. Olayda 4 köyde yaşanan katliam sonucunda mahalleli korkudan 15 gün boyunca evlerinden çıkmamıştır.


Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak:istiqlalhaber
Bu Haberi 143 kişi okudu!
19/11/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.