Uygurlara Çin virüsü bahanesiyle 'ölüm karantinası'

Çin, Doğu Türkistan'da Uygur Türklerini Kovid-19'u gerekçe göstererek, steril olmayan bir ortamda ölüm karantinasına aldı. KARAR gazetesinde yer alan habere göre açık kaynaklardan elde edilen   görüntü kayıtlarında içeride en az 600 kişinin olduğu bir karantina kampı gösteriliyor. Götürülmeyi kabul etmeyen Uygurların ise tutuklandığı aktarıldı

KARAR gazetesinin ulaştığı görüntülere göre; işgalci Çin (Kovid-19) salgını bahanesi ile Uygurları ölüm karantinasına aldı. Sağlıklı kişilerin, Kovid-19 salgını bahanesi ile pis bir ortama götürüldüğü görülen videoda, hiçbir sağlık personelinin olmadığı, tedavi ekipmanlarının yer alamadığı görülüyor.

Zorla götürüldüğünü ve tecrit altında olduğu söyleyen bir Uygur Türkünün kayıt altına aldığı videoda, ortamın adeta bir toplama kampına benzediği görülürken, videoyu çeken kişi, "Ben de buraya getirildim. Burası çok büyük bir salon. Burada bulunan kişiler, hastalandıkları takdirde onları tedavi edecek sağlık ekipmanları veya herhangi bir doktor ve sağlık personeli bulunmuyor. Akşam, genç bir kişi az daha ölecekti. Kendisi kalp ve tansiyon hastasıymış. Burasını dezenfekte edecek ve kalan kişileri mikroplardan koruyacak herhangi bir ekipman bulunmuyor. Ortam çok kötü, pis ve sağlıksız durumda. Şu gördüğünüz camekan bölmede beyaz tulum giyen sözde fedailer kalıyor ve içeride mikropları öldürmek için şok lambaları bulunuyor" şeklinde o anları kayıt altına aldı.

"EN AZ 600 KİŞİ VAR"
Videoyu çeken Uygur Türkü, zorla tutuldukları yerde en az 600 kişinin olduğunu aktararak şu ifadeleri kullandı:

"Burada şu anda 600 kişi var. Beyaz önlüklülerin kaldığı bölmede bulunan dezenfekte aletlerini görüyor musunuz. Burada kaç kişiyiz ama bizi virüsten koruyacak hiçbir şey yok. Şu dolaplarının haline bir bakın. Burada kalan kişilere, sürekli olarak ellerini en az 15 saniye süre ile yıkamaları, temizliğe dikkat etmelerini ve pencereleri açarak havalandırmaları söyleniyor.

"TECRİT Mİ TEDAVİ Mİ?"
Burayı görüyorsunuz. Burası tecrit ya da toplama merkezi mi yoksa hastalık ve tedavi yöntemleri için insanlar üzerinde deney yapılan bir yer mi? Yani bu hastalık ne kadar sürede bulaşır kaç dakikada etkisini gösterir? Mehmet’e bulaşırsa kaç dakikada etkisini gösterir? Belli değil."
Görüyorsunuz, temizlik fırçası ile çöpleri alma aleti ne kadar pis? Sanki uzun zamandır hiç kullanılmamış gibi. Burası bir hastane mi? Bizi buraya ne amaçla getirdiler? Biz buraya ne için geldik? Sağlıklı insanları buraya zorla topladılar ve kimse ile görüşmeyeceksiniz diyerek mahalle mahalle, ev ev kontrol ederek evlerimize kapattılar. 'Dışarıya çıkılması, birbirimizle görüşmemiz ve toplanmak yasaktır' talimatı ile tecrit ettiler. Bu kez ise mahalle ve evlerimizden bizleri buraya zorla getirerek kapattılar. Şu sağlıksız ortamda sağlam gelen insanların hepsini hasta yapacaklar.

GİTMEYİ KABUL ETMEYENLER TUTUKLANDI

Bu kez kapattıkları bu yerde de bizlerin bir araya toplanmamızı, birbirimizle sohbet etmemizi, poker oynayarak vakit geçirmemiz gerektiğini söylüyorlar. Gördüğünüz gibi burası bir acayip yer. Bu uygulama kimin aklı ile yapılıyor? Buna cevap verecek birileri var mı? şeklinde sistematik soykırımı açık ediyor.

Tüm bunların haricinde görevlilerin zorlamalarına karşı çıkan Uygurluların ise tutuklandığı ve hala tutukluluklarının devam ettiği öğrenildi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 517 kişi okudu!
22/11/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.