Uygurlara Çin Kültürü dayatılıyor

İşgalci Çin rejiminin çeşitli yollarla Uygur kültürünü tamamen yasakladığı ve yok etmeye çalıştığı bir dönemde, Urumçi'de sözde “Çin Ulusu Ortak bilincinin pekiştirilmesi ve Çin kültürünün Uygur kültürüne entegrasyonu “ temalı özel bir toplantı düzenlendi.

Çin propaganda ağı Tanrıdağ sitesinde yer alan 28 Eylül 2022 tarihli habere göre, Doğu Türkistan’daki “Xinjiang Hükümeti” Siyasi Konseyi 12. Komitesi Daimi Komitesi'nin 22. toplantısı 26 Eylül'de Urumçi'de gerçekleşti.

Kukla yetkililerden Nurlan Abilmajin'in de katıldığı toplantıda Çin Ulusu Ortak bilincinin pekiştirilmesi ve Çin kültürünün Uygur kültürüne entegrasyonu “ konu başlığı ele alındı.

ÇİNLİ OLDUĞUNU KABUL ETTİRMEYE ÇALIŞIYOR
Habere göre kukla yetkililer, Doğu Türkistan'da sözde Çin ulusunun ortak bir maneviyata sahip olduğu propagandası yapmanın yanısıra, ulusal birlik ortamının kurulması teklifinde bulundu. Toplantıda, sözde “Çin ulusu” tanımının herkes tarafından kabul edilmesi ve gurur duygusunun güçlendirilmesi, ortak bilince yönelik ulusal farkındalığın artırılmasına yardımcı olacak mekanizmanın inşası ve sürekli olarak iyileştirilmesi, İslam’ın Sosyalist topluma uyarlanması gibi Çin kültür dayatmasına ağırlık veriliyor.

Gözlemciler, Çin'in Doğu Türkistan halkının maddi ve manevi değerlerini Uygur milli kültürünü envai çeşit bahanelerle kısıtlayıp yok ettiğini, el sanatlarından mimariye, ev eşyalarından cami durarındaki islami motiflere kadar her şeyi tamamen Çinleştirmeye çalıştığını, aynı zamanda Çinlileri bölgeye yerleşmesi için teşvik ettiğini belirterek Doğu Türkistan Diasporasının bulunduğu ülkelerde kendi kültür medeniyetini korumak adına eğitimi güçlendirmesi gerektiğini vurguladı.

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 575 kişi okudu!
29/09/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.