Uygurlara Çin gözlüğüyle bakmak!

Doğu Türkistan’ı adeta “turizm cenneti” olarak lanse eden Çin mezalimi, Uluslararası toplumu kandırmak, algısını değiştirmek ve sahte propagandalarına alet etek için, bütün imkanları kullanarak fırsata çeviriyor.  Son aylarda Türkiye başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinden özenle seçilmiş diplomat, gazeteci ve seyyahları Doğu Türkistan’da kurgulanan gezi organizasyonlarına davet ederek bölgedeki sistematik soykırım suçunu örtbas etmeye ve yalanlamaya çalışıyor.
Çin propaganda ajansı Xinhua Haberine göre Çin rejimi, 21-29 Eylül tarihleri arasında Çin Propaganda Dairesi Basın Ofisi, ve Doğu Türkistan’daki sözde “Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi" Basın Ofisi ortaklaşarak 17 ülkeden sözde gazeteci müsveddelerini bir araya toplayarak "İpek Yolu Ekonomik Kuşağının Ortak İnşasında Ulusal Medya Liderleri Eğitim Kursu" kisvesi altında Doğu Türkistan'da bir gezi organize ederek, satın aldığı sözde “gazetecileri” Çin propagandası için hazırladığı ortaya çıktı.

Çin haber kaynaklarına göre, Türkiye (Aydınlık muhabiri) başta olmak üzere Belçika, Kanada, Almanya, Endonezya, İran ve Kazakistan’ında aralarında bulunduğu 17 ülkeden gelen sözde gazetecilere, Merkezi şehir Urumçi, Kaşgar, Gulca, Altay ve diğer iller gezdirildi. 

MASUM HALK TERÖRİST GÖSTERİLİYOR
Sözde Gazeteciler, tur gezisi sırasında özellikle Urumçi’de bulunan göstermelik mekanları ziyaret ederken, Sivil halkı terörist gösteren sözde “terörle mücadele” müzesindeki kurguları izledi. Her gezide olduğu gibi yabancı gazeteciler, “propaganda” dışında hiçbir vasfı olmayan sözde “Xinjiang İslam Enstitüsü” dekanı ve sözde Çin İslam Derneği Başkan Yardımcısı Abduraqib Tömürniyaz tarafından karşılandı ve burada eğitim gören komünist imamları ziyaret etti.Ayrıca kadim Kaşgar’daki meşhur Heytgah Cami’yi (Şu an Turizim amaçlı kullanılan) ziyaret etti. Gezide dikkat çeken ayrıntıysa sözde gazeteciler güya “sivil halkla görüştürüldü.”  İşin aslıysa, gazetecilere “halk” diye gösterilen insanlar, Çin komünist parti üyesi ve propaganda ekibinden başkası değildi.

GAZETECİ Mİ? YOKSA ÇİN PROPAGANDACISI!
Çin’in üç beş kuruş parasına kanıp, Çin’i öve öve bitiremeyen Gazeteci müsveddeleri, gezi sürerken, Çinli gazetecilere durmadan röportaj vererek, ezberletilmişçesine, hep bir ağızdan "ekonomik refah, sosyal uyum, Kalkınma ve istikrar" dan bahsetti.Bu gezilerin uluslararası toplumu kandırmak için birer vasıta olarak kullandığı aşikar, nitekim Çin rejimi, hiçbir zaman yabancı ziyaretçilerle halkın doğrudan temas kurmasını istemez. Yabancılarla görüşen veya bölgedeki durum hakkında bilgi veren kişileri ağır şekilde cezalandırıyor.

Hal böyleyken "Gazetecileri yerel halkla buluşturduk" yalanını yaymaya çalışan Çin mezalimi, bu kez de yabancı basını kandırmak ve propagandalarına alet etmek için elinden geleni ardına koymadı.


İLGİLİ HABERLER: DOĞU TÜRKİSTAN’A GİDEN GAZETECİLER ŞOKE OLDU


Oysa aynı tarihlerde bölgeye giden ve insanlık onurunu kaybetmemiş vicdanı satılık olmayan gerçek gazeteciler, Çin'in Doğu Türkistan'daki baskı politikalarını deşifre ederek, bölgede hiçbir şekilde özgürlüğün olmadığını açıkça ifade etmiştir.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 961 kişi okudu!
07/10/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.