Uygurlar, Yerleşimci Çinlilerin tarlasında çalıştırılıyor!

Çin, uluslararası toplumun gözünü boyamak için “Uygurlar Mutlu” propagandasını yoğunlaştırırken, kırsal kesimdeki Doğu Türkistan halkını Sözde “Xinjiang” menşeli firmalara mal tedarik etmede köle işçi olarak çalışmaya zorluyor. 

Istiqlal TV ekibinin açık kaynaklardın elde ettiği görüntü kayıtlarına göre, Çin'in Kırsaldaki Doğu Türkistan halkını çok düşük ücretlerle Çinli yerleşimcilerin tarlalarında zorla çalıştırmayı sürdürdüğünü bir kez daha gözler önüne seriyor. 

Videolarda Doğu Türkistan’ın belirli bölgesinde yüzlerce genç kız ve Erkeğin yerleşimci Çinlilere peşkeş çekilen tarlalarda gece gündüz demeden köle işçi olarak çalıştırıldığı anlaşılıyor.

KÖLE İŞÇİ ÇALIŞTIRMA ZULMÜ DEVAM EDİYOR!
Videoda bağıran Çinli İşletmeci Uygur işçilere, “herkim iyi çalışmazsa onu kovarım! Hepsini bitirin!” şeklinde yüksek sesle buyruk verirken, Mısır tarlasında zorla çalıştırılan Uygur kadınların telaşla çalışmaya koyulduğu görülüyor.

Bir diğer videoda ise, İşçilerin güneş doğmadan tarlaya sürüldüğü anı kaydedilirken, İşletmeci, “Çalışanlar çok az, bunlar yetmeyecek,” demesi üzerine Yerel işbirlikçisi, merak etme işçi sorunumuz yok, bir bu kadar daha yolda geliyor.” Yanıtını vererek, Çin’in  bölgedeki zorla çalıştırma suçunu açık ediyor.

Çin kaynaklı sosyal medya uygulamalarında yayılın ve toplum tarafından öfkeyle karşılanan videolara düşen bazı yorumlar; “bir zamanlar Çinlilerin Uygur Çiftçilerin tarlasında çalıştığını, şu an tam tersine döndüğü ve bugüne kadar toprak sahibi olan Çiftçilerin kooperatif adı altında topraklarına el konarak, Çinlilere taksim eden rejim hükümetinin, Uygur emeğini istismar ettiği gerçeğini yansıtıyor.

ULUSLARARASI YAPTIRIM UYGULANDI
ABD Kongresi, Aralık 2021'de Çin’in Doğu Türkistan’da kurduğu sözde “Xinjiang” menşeli firmalarda veya tedarik zincirlerinde Uygur Türklerini zorla çalıştırılması yoluyla ürettiği malların ABD'ye ithalatının yasaklanmasını öngören yasayı kabul etmişti.

Washington yönetimi, iddialara konu olan işletmelere ve onlarla çalışan şirketlere yaptırım kararları almıştı.

Pekin yönetiminin sözcüleri ise zorla çalıştırma iddialarını "Çin-karşıtı güçler tarafından uydurulmuş yalanlar" olarak nitelemiş; ülkedeki insan hakları durumunun gerçeğe aykırı olarak karalanmaya çalışıldığını savunmuştu.

Oysa Avustralya Stratejik araştırma enstitüsü (ASPİ) “Satılık Uygurlar” başlıklı raporuna göre Doğu Türkistan’daki Uygur işçiler Çinli fabrikatörlere toplu köle olarak satılıyor ve 100 den fazla ülke, 83 ünlü markaya mal tedarik etmede Uygur Müslümanlar köle işçi olarak  “devlet destekli sorla çalıştırma” da kullanılıyor.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 
Kaynak: 

Bu Haberi 664 kişi okudu!
11/07/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.