Uygurlar var olma mücadelesi veriyor

Uygur Akademisi’nin organizasyonu ile Uygur Adliye Arşiv Ambarı, Uygur Hareketi, İsveç Uygur Birliği, Amerika Uygur Cemiyeti, Doğu Türkistan Vakfı, Doğu Türkistan Araştırma Vakfı, Kanada Doğu Türkistanlılar Cemiyeti, Uygur Araştırma Merkezi, Uygur İnsan Haklarını Koruma Kuruluşu, İlhan Tohti İnisiyatifi ve Teklamakan Uygur Neşriyatı gibi sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle, 17-18 Eylül 2022 tarihleri İstanbul’da “Uygurlar Maruz Kalan Soykırım ve Var Olma Mücadelesi Konferansı” düzenlendi.

Konferansa yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda akademisyen, aktivist ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Türk siyasilerden ise İYİ Parti Türk Dünyası ve Yurt Dışı Türkler Başkanı Rıdvan Uz, İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Umit Yardım, Büyük Birlik Partısı Başkan Yardımcısı Mert Kaya ve başkalar açılış konuşması yaptı.

İki gün boyunca devam eden toplantı , 9 oturum halinde devam etti. Her oturumda aşağıda belirtilen ana konularla ilgili bildiriler sunuldu. Katılımcıların konuyla ilgili soruları tartışıldı.

KONFERANSTA ELE ALINAN BAŞLICA KONULAR
İlk oturumda, Uygurların maruz kalan soykırımı önlemek ve Londra’daki bağımsız Uygur Mahkemesi kararından etkili bir şekilde yararlanmakla ilgili konular tartışıldı.

İkinci oturumda, Uygur köle işçilik ve ona karşı önlemler ile ilgili konular ele alındı.

Üçüncü oturumda Doğu Türkistan’ın Çin tarafından işgal edilmiş bir ülke olduğunu uluslarası arenaya kabul ettirmekle ilgili konular görüşüldü.

Dörtüncü oturumda Doğu Türkistan milli mücadelesi ve Uygur soykırımı hakkında Türk ve Müslüman dünyasından farkındalık yaratmakla ilgili konular tartışıldı.

Beşinci oturumda Doğu Türkistan milli mücadelesinin stratejik adımları konusu ele alındı.

Altıncı oturumda etnik soykırımı durdurma, toplama kamplarını kapattırma ve Uygur köle işçiliğini önleme konusuyla ilgili bildiriler sunuldu.

Yedinci oturumda Doğu Türkistan milli mücadelesi, lobicilik ve ekonomik kaynakları güçlendirme tedbirleri konusuyla ilgili bildiriler sunuldu.

Sekizinci oturumda Doğu Türkistan mücadelesinde Uygur ana dilinin ve ulusal kültürün korunmasıyla ilgili konular ele alındı.

Dokuzuncu oturumda Doğu Türkistan milli mücadelesinde gençlerin yetiştirilmesine yönelik konular ele alındı.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Prees

Bu Haberi 212 kişi okudu!
20/09/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.