Uygurlar, Türkiye’de güvende olmak istiyor!

Terörle mücadele ekipleri, Türkiye'de 2014 yılından bu yana yasal olarak çalışan ve süresiz ikamet izni alan İlyas Ablikim'in evine baskın düzenledi. Geri Gönderme Merkezi'ne alınan Ablikim'in Çin'e iadesi söz konusu.

Türkiye'de yaşamını sürdüren Uygur Türkleri Çin'e iade edilme tehlikesiyle karşı karşıya. Kaçak göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı İstanbul'da süresiz ikamet izni alan Uygur Türkü İlyas Ablikim'in 10 Kasım 2023 tarihinde evine baskın düzenlendi.

TERÖRLE MÜCADELE EKİPLERİ EVİNİ BASTI
Türkiye'de yasal olarak telefon ticareti yürüten Ablikim, Türk vatandaşlığına başvuruda bulunduktan sonra "terörle mücadele ekipleri" tarafından takibe alındı. 2014 yılından bu yana İstanbul'da ikamet eden Ablikim'in evini sabah saatlerinde özel hareket polisleri bastı. İlyas Ablikim (30), eşi Merhaba Ablikim (28) ile 1 buçuk ve 6 yaşındaki çocuklarıyla birlikte gözaltına alındı. İlyas Ablikm birkaç gün gözaltında tutulduktan sonra Kayseri'deki Göçmen Sınır Dışı Merkezi'ne transfer edildi. Merhaba Ablikim ise 3 gün gözaltında tutulduktan sonra Yabancı Geri Gönderme Merkezi'ne nakledildi.1 BUÇUK VE 6 YAŞINDAKİ ÇOCUKLAR GÖZALTINDA TUTULDU!
Anneleriyle birlikte 3 gün boyunca gözaltında kalan iki çocuğun hastalandığı ve yakınları tarafından evlerine geri gönderildiği öğrenildi. Anne sütünden kesilen 1 buçuk yaşındaki çocuğun sağlık durumundan endişe ediliyor.

Ablikim'in 2017 yılından bu yana, İstanbul'da Uygur Türkleri tarafından kurulan "Ana Yurt" futbol takımında oynadığı ve 4 kez düzenlenen Uygur Hurra futbol maçında şampiyon olduğu ifade edildi. Ablikim'in Safa ilçesinde ailesiyle birlikte 9 yıldır sorunsuz bir hayat yaşadığı biliniyor.

10 UYGUR TÜRKÜ DAHA GERİ GÖNDERME MERKEZİNDE BEKLETİLİYOR
Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği Başkanı Hidayet Oğuzhan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, soruşturmanın devam ettiğini bildirdi.

Ablikim’in yakınları ise, ailenin Çin'e iade edilme ihtimali olduğunu ve yasal olarak Türkiye'de yaşayan 10 Uygur Türkünün daha geri gönderme merkezine alındığı ifade etti. Çin'e iade edilen Uygur Türkleri, Xi jinping'in emriyle kurulan toplama kamplarında işkenceye maruz bırakılıyor.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak:  X, QHA 

Bu Haberi 1727 kişi okudu!
17/11/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.