Uygurlar köle oldu! Çin ise yardım sever

Doğu Türkistan’da insanlık dışı suç ve sistematik Soykırım uygulamakla suçlanan Çin, Gulca-Korgas bölgesinden yola çıkan yük trenleriyle Afganistan'a insani yardım yapmaya çalışıyor.

Çin’in yayın organı Xinhua ajansının haberine göre, 50 konteyner giysi, gıda ve ihtiyaç malzemesi taşıyan yük treni Doğu Türkistan’dan Afganistan’a doğru yola çıktı.

Doğu Türkistan’dan yola çıkan Tren, Afgan halkının kış aylarında ihtiyaç duyacağı kışlık kıyafet, battaniye, ayakkabı, süt tozu ve Doğu Türkistan’a özgü Uygur nan (tandır ekmeği) 1000 ton gıda malzemesi taşıyor.

Doğu Türkistan’ın İli kazak bölgesi Korgas gümrük kapısından ayrılan yük treninin 12 günde Afganistan'a ulaşması bekleniyor.Çin, ABD’nin Afganistan’dan çekilmesiyle birlikte Taliban'ın iktidarı ele geçirmesinden bu yana Doğu Türkistan’dan Afganistan'a 3 yük treni seferiyle toplam 2 bin 600 ton İnsani Yardım Malzemesi gönderdiği biliniyor.

Gözlemciler kurnaz Çin’in sözde insanı yardım adı altında başka ülkelere göndermiş olduğu malzemelerin Doğu Türkistan’da çeşitli suçlamalar ile hapishane ve ceza kamplarına kapatılıp köle olarak çalıştırılan Uygurların sırtından kazanan paralar olduğunu diğer ihracatlarında olduğu gibi İnsani yardım faaliyetlerinde de kullanılanların zorunlu çalıştırma ürünü olduğunu, gıda, ham madde gibi ürünleri üreten fabrikalarda Uygurların köle olarak çalıştırıldığını öne sürdü.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Bu Haberi 55 kişi okudu!
24/11/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.