Uygurlar Fas konsolosluğu önünde toplandı

Kanada Parlamentosu 10 Bin Uygur Türkü için ülke kapılarını açarken, İstanbul'daki Fas konsolosluğu önünde toplanan Uygur Türkleri, Fas hükümetine İdris Hasan'ı derhal serbest bırakması ve Çin'e geri göndermemesi çağrısı yaparak bir basın toplantısı düzenledi.

2 Şubat perşembe günü düzenlenen Basın Toplantısına Türkiye merkezli Doğu Türkistan Alimler Birliği, Dünya Müslüman Alimler Birliği, Filistin Alimler Birliği ve diğer çok sayıda kuruluş temsilcileri iştirak etti.

BU DAVRANIŞ MÜSLÜMANA YAKIŞMAZ
Doğu Türkistan Alimler Birliği Başkan Yardımcısı Mahmudcan Damolla ve Doğu Türkistan İnsan Hakları İzleme Derneği Başkanı Nurmuhamed Türkistani tarafından yapılan Basın açıklamasında, Çin rejiminin Doğu Türkistan halkını keyfi gözaltına alarak hapishane ve Toplama kamplarına kapattığını, Müslüman Uygurların orada insanlık dışı zulme maruz bırakıldığı, zulümden kaçarak ülkesine sığınan İdris Hasan'ın Çin'e iade edilmesi durumunda hayati tehlikesi bulunduğu, bundan dolayı bir Müslümanın dinsiz Çin'e iade edilmesinin ne bir Müslüman hükümete ne de bir Müslümana yakışmadığı vurgulanırken Fas hükümetinden İdris Hassan'ı serbest bırakması ve Türkiye'deki ailesine kavuşması için izin vermesi talep edildi.

ÇİN’İN YALANLARINA KANMAYIN
Basın açıklamasının ardından konuşan İdris Hassan’ın eşi Buzeynur hanım, kocasının Çin'in iftira ettiği gibi bir suçlu olmadığını, sadece Çin zulmünden kurtulmak için ailesiyle birlikte hicret eden muhacir olduğunu, Fas yargısının Çin’in yalanlarına kanmamaları ve Müslüman olan mazlumların yanında olmaları gerektiğini söyledi.

Doğu Türkistan İnsan Hakları İzleme Örgütü Başkanı Nurmuhamed Türkistani, özgür ülkelerde yaşayan tüm Uygurları ülkelerinin hükümetlerine İdris Hasan'ın serbest bırakılması için Fas hükümetine baskı yapmalarını isteyen bir mektup yazmaya çağırdı.

ÇİN’İN TALEBİ ÜZERİNE TUTUKLANDI
Uygur yazılımcı olan İdris Hassan, 19 Temmuz 2021'de Çin'in talebi üzerine Faslı yetkililer tarafından Kazablanka havaalanında gözaltına alındı. İdris Hasan'ın avukatı tarafından sağlanan bilgilere göre mahkeme, İdris Hasan'ın Çin'e iade edilmesine karar verdi ve mahkemenin kararı temyiz edilemiyor. Ancak durumu Uluslararası Fiziksel Cezaya Karşı Komitesi’ne bildirmek suratıyla, İdris Hasan'ın sınır dışı edilmesini önlemek için harekete geçilebiliyor. Diğer bir yol ise Birleşmiş Milletler ve benzeri uluslararası kuruluşlar aracılığıyla Fas hükümetine İdris Hassan'ın mevcut durumu hakkında baskı uygulayarak Çin yerine üçüncü ülkelere transferi sağlanabiliyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 488 kişi okudu!
04/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.