Uygurlar Çin Bayramını Kutlamaya Zorlandı

Son yıllarda Çin, çeşitli bahanelerle, sözde "İslam'ın Çinlileşmesi" ve Uygurlar gibi Müslüman Türk halklarının tamamen asimilasyon olması gibi rezil planlarını yürütmek için Doğu Türkistan halkının tüm ibadetlerini, Ramazan ve Kurban Bayramını kısıtlarken aynı zamanda Çin bayramlarını kutlamaya zorluyor.

Çin medyasında çıkan haberlerde Doğu Türkistan'daki çeşitli etnik grupların Çinin “Çağan festivali” adındaki bayramını birlikte kutladıkları yazıyor.

Çin’in yayın organı Tanrıdağ Haberine göre, 17- 19 Eylül'de Hotan Şehri, Jia Köyü Şah mahellesi Komitesi'ne ve Köktokay ilçesine gönderilen sözde "Halkı Tanıyan, Halka Yararı dokunan, Halkı Seven" adı verilen ve Çinli yetkililerden oluşan grupları organize ederek adı geçen bölgelerdeki halkla birlikte Çağankutladığı bildirildi.

Bilgilere göre bu organize için önceden yerel yetkililere “Çin yöresel Ay kurabiyesi” yapa talimatı verildiği, ayrıca Doğu Türkistan'ın farklı bölgelerinde Çin “Çağan festivali” Bayramı’nı kutlamak için çeşitli etkinlikler düzenlendiği ve Uygurların sözde "kardeş aile" kapsamında Çinliler ile birlikte Çinin yöresel kurabiyesini hazırlayıp yemeye zorlandıkları belirtildi.

Ayrıca 21 Eylül'de Çin kaynaklı sosyal ğaylaşım sitelerinde yayılan videolarda, Urumçi'deki Büyük Pazar reyonunda Çinin “Çağan festivali”ni kutlamak için Uygur ve Kazak türkü kızları sokak ortasında dans ettirdiği görüntüleniyor.

Gözlemciler, Çin'in milyonlarca erkeği çeşitli bahaneler ile hapishanelere ve kamplara hapsederek sistematik soykırım gerçekleştirmekte olduğunu, asimilasyon uygulamaları kapsamında sözde özgür yaşadıkları iddia edilen insanları Çin ulusal bayramlarını kutlamaya zorladığını ve bu uygulamalarla bir yandan Doğu Türkistan halkının milli kültürünü ortadan kaldırmayı, diğer yandan da onları baskı altındazihinsel olarak işkenceye alıp Çin propagandasıyla beyinlerini yıkamaya çalıştığını öne sürdü.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak: Türkistan Press
Bu Haberi 180 kişi okudu!
22/09/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.