Uygurlar bu kış nasıl geçirecek?

 

Son birkaç haftadır Doğu Türkistan'ın farklı bölgelerinden milletine düşkün, mihriban Uygur halkı, Gulca, Turfan ve Korla’daki “açlık soykırımı”nda acı çeken kardeşleri için kendi aralarında yiyecek ve nakit para toplayarak, acil halka dağıtılması için olağanüstü çaba sarf ediyor. Ancak niyeti apaçık Uygurları öldürmek olan Çinli makamların gelen yardımları halka vermediği veya para karşılığı sattığı ortaya çıkmıştı.

Öte yandan açlıktan ölenlerin yanı sıra çiftçilerin, tarlalardaki ekinleri, ahırdaki hayvanları telef oldu, ekonomik olarak çöküş yaşadı. Bir yıl cefa meşakkatle uğraşıp elde ettiği mahsulleri yok oldu. Halkın bu yıl kışı nasıl geçireceği endişe yaratıyor.

Açık kaynaklardan elde edilen ve 16 Eylül’de yayılan video görüntülerine göre çiftçilerin tarladaki mahsullerinin çürüdüğünü, bazı kimselerin piyasaya sürmeye hazır ettiği elma, şeftali ve karpuzlarının kuruduğunu, Çin'in sözde “salgın önleme” bahanesiyle insanların ekonomilerini yok ettiğini gözler önüne seriyor.

TONLARCA MEYVE ÇÜRÜDÜ
42 saniyelik videoda, bir çiftçinin bahçesinde yetiştirdiği elmaları toplayacak kimse olmadığı için yedi ton elmannın çürüdüğü ortaya çıktı.

Benzeri diğer görüntülerde tarlalarındaki çürümüş karpuzu gösterip şikayet eden ve Üzümleri kuruduğu için ağlayan çiftçilerin feryadı yansıtılıyor.

VİRÜS BAHNESİYLE BASKIYI ARTTIRIYOR
Çin rejimi, Çin virüsü salgınının bu dalgası sırasında “sıfır kovid” politikası kapsamında sıkı tedbirler uyguluyor. Doğu Türkistan'ın çeşitli yerlerinde kontrol ve kuşatma siyaseti izliyor. Gözetimi sıkılaştırmaya çalışıyor. Oysa Çin’in bu eğilimi zaten var olan Soykırımı hızlandırmak, meşrulaştırmak ve suçunu örtbas etme çabası olarak nitelendiriliyor.

AMAÇ UYGURLARI TOPYEKÛN İMHA ETMEK
Gözlemciler Çin'in asıl amacının virüsü önlemek olmadığını, Planlı ve garazlı bir şekilde sistematik soykırım uyguladığını, tamda hasat zamanı Uygur halkını ezmek, süründürmek için evlerine kapattığını, tarlalardaki mahsulleri, yaylalardaki hayvanları telef olduğunu, “Sebze ve meyveleri çürümeye terk etmek yerine, kuşatma altında açlığa mahkum bırakılan hanelere dağıtabileceğini, çiftçilerin zararlarını tazmin edebileceğini, ama bunu yapmadığını, Çin'in buradaki davranışı kesinlikle yıkıcı ve ahlaksızca, İnsanlık dışı, apaçık topyekûn imha politikası olduğunu söyledi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Prees

 

Bu Haberi 429 kişi okudu!
20/09/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.