Uygur Yasası, Küresel Tedarik Zinciri Üzerinde Büyük Etki Gösterecek

Uluslararası medya kuruluşları 21 Haziran yürürlüğe giren “Uygur zorla çalıştırmayı önleme” yasasının ABD şirketleri ve tüketicileri üzerinde önemli ölçüde etkisi olabileceğini ortaya koydu.

New York Times 23 Haziran’da, ABD hükümetinin Çin rejimi tarafından Doğu Türkistan'daki Uygurlara uygulanan sistematik soykırımın nedeniyle aldığı “Uygur zorla çalıştırmayı önleme yasası” nın Doğu Türkistan'daki hammadde kullanımı da dahil olmak üzere dünyadaki birçok ürünü etkileyebileceğini öne sürdü.

“Uygur Zorunlu Çalışmayı Önleme Yasası” uyarınca, ithal edilen malların zorla çalıştırma yoluyla yapılmadığını veya tedarik zincirinin Doğu Türkistan ile ilgili olmadığını kanıtlayana kadar tüm şirketlerin işlemleri ABD Gümrüklerinde bekletilecek.

“DENİZDE İĞNE ARAMAK”
Tedarik zinciri teknolojisi şirketi “Altana AI” nın CEO'su Evan Smith’te göre dünyadaki, alım-satım veya üretimle uğraşan 10 milyon şirketten yaklaşık bir milyonunun bahse konu yasadan etkilenebileceği  tahmin ediliyor.  Smith, zorla çalıştırmanın kapsamı dünyadaki tüm günlük ihtiyaçların büyük bir bölümünü kapsadığını anlatarak, bunun “denizde iğne aramak” olduğuna vurgu yapıyor.

Uzmanlar, ABD makamlarının büyük miktarlardaki Çin menşeli ithal malın ele geçirilmesine veya geri iade edilmesine yol açabilecek yasayı uygulama konusunda kararlı olduğu taktirde, bu durum işletmelerin tedarik zincirinde aksamalara neden olacağı ve firmaların pahalı mallar bulmaya veya eksik olan ürünleri tercih etmeye başlaması sonucu, 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşan mevcut enflasyonu daha da kötüleştireceğini, ancak yasa tam olarak uygulanmaz ve bazı tavizler verildiği takdirde de Kongre üyeleri ve senatörlerin protestolarıyla karşı karşıya kalacağını kaydetti.

Veri analizi firması Karon'a göre, Doğu Türkistan kaynaklı çok kristalli silikon ürünleri dünya üretiminin %40'ından fazlasını oluşturuyor. Aynı şekilde domates salçası üretimi dünya üretiminin 4/1’ini ve pamuk üretiminin 5/1’ni oluşturuyor.

KÖLE İŞÇİLİKLE BAĞLANTILI ŞİRKET VE MARKALARIN VERİ TABANI YAYIMLANDI
Jewish World Watch adlı insan hakları örgütü, Uygur Türklerinin Çin ve Doğu Türkistan’da zorla çalıştırılmasıyla bağlantılı şirket ve markaların veritabanını çevrimiçi olarak yayımladı.

Veritabanında şirket veya markaların üretimde veya tedarik zincirinde zorla çalıştırmayla ne tür bağlantıları olduğu açıklanıyor.

Küresel şirketlerin zorla çalıştırmaya nasıl suç ortağı olduğunu detaylandıran veri tabanı, 600’den fazla ulusal ve uluslararası şirketi ve bunların Uygurları zorla çalıştırmayla veya Doğu Türkistan’da uygulanan soykırımla ilgili bağlantılarını gün yüzüne çıkarıyor.

Kullandığınız markanın üretiminde veya şirketin tedarik zincirinde Uygur zorla çalıştırmayla ilgili bağlantıları olup olmadığını şu bağlantıdan öğrenebilirsiniz. https://jww.org/uyghur-china-forced-labor-database/ 

Muhammed Ali Atayurt-Türkistan Press

Bu Haberi 168 kişi okudu!
25/06/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.