Uygur Türkü Uzman Doktor 25 yıl Hapse atıldı

Çin yönetimi, Doğu Türkistan’da insanlığa karşı suç ve sistematik soykırım uygulamakla eleştirildiği Müslüman Uygur Türklerinden 20 senelik dış hastalıkları uzman doktoru Seyit Hacı Kasım’ın eylül 2017 yılı kurban bayramı gecesi kaldığı evinden Çin polislerince götürüldükten şimdiye denk haber alınamadığı haber edilmişti.

47 yaşındaki doktorun tutuklanması ‘giderek büyüyen elde ettiği başarıları ve Doğu Türkistan genelinde ün kazanması,halkın sevgisine mazhar olmasının’ sebebiyet verdiği düşünülüyor.

Konuyla ilgili Özgür Asya Radyosunun haberine göreUzman Doktor Seyit Haci Kasım’ın Çin tarafından 25 senelik hapis cezasına çarpıtıldığı bildirildi.

Haberde, Seyit Hacı Kasım’ın hizmet nedeni ile Doğu Türkistan’ın Yopurga bölgesine gittiğinde sözde “terör” örgütlerinin olduğu bir otelde kalması nedeni ile tutuklandığı, daha sonra 25 senelik hapis cezasına çarpıtılmasına ise “2013 yılında Doğu Türkistan’da sakallı ve başörtülü dolaşan kişilere yönelik yasak sırasında, sırf sakallı ve başörtülü olduğu için hastanede tedavi edilmesi yasaklanan kişileri evine giderek tedavi etmek suratıylaÇin Merkezi yönetiminDini aşırılıkçı fikirleriyok etme politikasına karşı gelerekRadikal Dini unsurlara kol kanat germek”suçundan 25 yıl hüküm aldığı ifade ediliyor.

Doğu Türkistan’daki siyasi huzursuzluğun, devlet terörünün kurbanı olan Seyit Hacı Kasım’ın kardeşi RFA muhabirlerinin ziyaretini kabul ederek,Ağabeyinin mesleğiyle kendini ve toplumu memnun eden, çok disiplinli çalışan bir profesyonel doktor olduğunu, millet için çalışmaktan başka suçu olmadığını söyledi.

ÇİN'İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ UYGULAMALARI

Çin komünist Partisinin (ÇKP) son yıllarda uyguladığı Uygur Türklerinin kimlik ve kültürlerine yönelik ihlaller, uluslararası kamuoyu tarafından sert bir şekilde eleştiriliyor. Pekin'in "mesleki eğitim merkezleri" olarak adlandırdığı, uluslararası kamuoyunun ise "yeniden eğitim kampları" diye tanımladığı Toplama Kamplarında Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre en az 1.5 milyon,kamp tanıkları ve Çin kaynaklı belgelerde ise 2016’dan itibaren 8 milyon insan kendi rızası dışında dönüşümlü olarak zorla tutulduğu gösteriliyor.

Pekin yönetimi, Doğu Türkistan’daki Kamp ve Hapishanelerdeki masum Uygur Mahpuslarla ilişkin bilgileri gizliyor. BM ve diğer uluslararası örgütlerin kampları inceleme ve Uygur Entelektüel İlham Tohti (Çin hapsinde tutuluyor.) gibi haksız yere acı çekmekte olan Doğu Türkistanlı tutsaklarla görüşme talepleri ise sürekli olarak reddediliyor.

Çin, şu ana kadar kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından kısmen görülmesine izin vermiş gibi yaptı. En son Çin’in foyasını ortaya çıkaran Albanyalı Gazeteci Dr. Olsi Yazeji gibi hakkı söyleyenler dışında çoğu ülke diplomatı Çin’e yaramak için Zulmü görmezden geldi.


Gözlemciler ülkelerin sessizliğinden cesaret alan Çinlilerin,BM yetkililerinin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebini (Uygunsuz talepler) yanıtını vererek geri çevirdiğini örnek göstererek Müslüman ülkelerin Doğu Türkistan konusunda tavır değiştirmesi gerektiğini özelliklede Türkiye’nin Uygur Türklerini savunması Cini acayip rahatsız edeceğini vurguladı.

Zehra ÖZUYGUR- Türkistan Press
Kaynak: RFA
Bu Haberi 153 kişi okudu!
08/09/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.