Uygur Türklerini Çin'e vermeyeceğiz

Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) 2023 bütçe görüşmeleri toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Çin istese de Uygur Türklerini Çin'e teslim etmeyeceğiz" dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu TBMM’de yaptığı konuşmada, hükümetin Uygur Türklerinin haklarını gerek ikili ilişkiler düzeyinde gerekse uluslararası arenada her zaman koruyacağını söyledi. Urumçi'de yaşanan yangın faciasında da ilk olarak Türkiye Dışişleri Bakanlığı Çin'den izahat vermesini istediğini hatırlatan Çavuşoğlu, Türkiye ile aynı düşünen diğer ülkelerle uluslararası düzeyde Uygur Türklerinin tüm haklarının korunması konusunda beraber hareket etmekte olduğunu dile getirdi.

“HASSASİYETİMİZ DEVAM EDECEK”
Ayrıca Soykırımcı Çin rejimi tarafından defalarca iade edilmeleri istenmesine rağmen Uygurları hiçbir zaman Çin'e göndermediğini belirten Çavuşoğlu, Çin tarafının Uygurlara yönelik “terör” suçlamasına da Türkiye olarak gereken cevabın verildiğini, geçmişte ve yakın zamanda da münferit olayların yaşandığını ve İçişleri bakanlığının gereken özrü ifade ettiğini söyleyerek Uygur Türkleriyle ilgili hassasiyetlerinin devam edeceğini ifade etti.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 708 kişi okudu!
15/12/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.