Uygur Türklerine itibar suikastı

Çin zulmünden kaçarak değişik ülkelere sığınan Uygur Türklerinin itibarını zedelemek isteyen Çin rejimi, İngiltere'deki bazı Uygurları aylık 8 bin dolar maaş karşılığı "casus" olmaya zorladığı ortaya çıktı.

İngiliz medyası LBC’nin bildirdiğine göre, 20 Şubat'ta bir Çin istihbarat görevlisinin İngiltere'ye sığınma talebinde bulunan bir Uygur Türkünü casusluk yapması için para teklif ettiği öğrenildi.

Telefon kayıtlarına göre Çinli eleman, şu anda Birleşik Krallık'ta sığınma talebinde bulunan ve ismini açıklamak istemeyen bir Uygur Türküne standart çalışma saati içerisinde sadece çevresindekilerin bilgilerini toplaması karşılığı aylık 8 bin dolar maaş teklif ettiği anlaşılıyor.

UYGURLARIN BİLGİLERİNİ İSTİYOR
Sığınmacı LBC muhabirine verdiği röportajda Çin istihbarat görevlisinin kendisinden İngiltere’deki, Uygur cemaatinin protestolarına ve toplantılarına aktif katılmasını ve her etkinlikte katılımcıların tüm bilgilerini listelemesi hakkında talepte bulunduğu ve rapor vermesini istediğini söylüyor. Çinli eleman ayrıca, uluslararası basına Doğu Türkistan’daki durumla ilgili tanıklık verenlerin isimlerini listelemesi ve bazı Doğu Türkistanlı STK’ların plan, projelerini öğrenerek bilgi vermesini istediğini anlattı.

Çin istihbarat elemanı, maaşa ek olarak Memlekette kalan çocuğunu İngiltere'ye göndereceği ve hapishanede veya toplama kampında akrabaları varsa serbest bırakılması, annesi ve diğer akrabalarıyla da normal iletişim kurmasını sağlayacağıyla şantaj yaptığını dile getirdi.

AKRABALARIYLA ŞANTAJ YAPIYOR
Uygur sığınmacı, son 7 yıldır sesini bile duymadığı ve hala hayatta olduğu annesiyle yeniden bağlantı kurma sözlerini duyduktan sonra tereddüt ettiğini, ancak vatanındaki halkı zulüm altında iken, vicdani ve insani olarak mazlum milletine hainlik yapmayı reddettiğini söyledi.

Gözlemciler yıllardır Çin’in alıkoyduğu yakınlarıyla tehdit ederek özgür dünyaya kaçan soykırım mağduru Uygurların itibarini zedelemek için aralarındaki zayıf noktayı bulmaya çalıştığını ve devşirebildiği insanları Uygur cemaatinin içine sızdırarak güvensizlik ortamı yaratmak istediğini kaydetti. 

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 388 kişi okudu!
23/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.