Uygur Türklerinden 1 Milyon Nakdi, 7 milyon Lojistik destek

Türkiye’de meydana gelen depremler sonrası depremzedelerin yaralarını sarmak için tüm ülke tek yürek oldu. Bu kapsamda düzenlenen "Türkiye Tek Yürek" bağış kampanyası ile tüm TV kanalları yardım için ortak yayında bir araya geldi.

Nihat Hatipoğlu, Pelin Çift, Çağla Şikel, Tümer Doğru, Nazlı Çelik, Acun Ilıcalı, Deniz Bayramoğlu, Didem Arslan Yılmaz moderatörlüğünde yapılan ortak yayında sanat, iş ve spor dünyasının önde gelen isimleri ve halk bağışlarıyla depremzedelere destek olundu.

UYGUR TÜRKLERİ DE TÜRKİYE İÇİN TEK YÜREK OLDU
Doğu Türkistanlı Uygur Türkleri adına Uluslararası Doğu Türkistan STK'lar Birliği olarak "Türkiye Tek Yürek" kampanyası kapsamında 1 Milyon TL nakdi bağışın yanı sıra önümüzdeki hafta içinde deprem bölgesine, sahadaki Uygur Türklerinden oluşan ekipler aracılığıyla 7 Milyon TL değerinde Çadır, Gıda, Temizlik ve Hijyen, Battaniye, Giysi ve Mobil Tuvalet vs. Yardım malzemeleri ulaştıracağı taahhüt edildi.

“ACİL MÜDAHALE EKİBİ” OLUŞTURMUŞLTU
6 Şubat depremin ilk gününden itibaren özel eğitimli dahil 200 kişilik “Acil Müdane Ekibi” oluşturarak Kahramanmaraş ve Hatay başta olmak üzere deprem bölgesine gönderen Mavi Hilal İnsani Yardım Derneği, Kampanya haricinde bütün Doğu Türkistanlılar adına, Afet bölgelerindeki depremzedelerin ciddi ihtiyacı olan çadır alımı için 1 Milyon 357 Bin TL bağışta bulundu.

KAZAKİSTANLI UYGURLAR BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ
Ayrıca 15 Şubat'ta Kazakistan Uygur Cumhuriyet Milletler Kültür Merkezi ve Kazakistan Halk Meclisi temsilcileri ile birlikte Türkiye'deki afetten etkilenen Türk halkına başsağlığı dilemek için Türkiye’nin  Almatı Başkonsolosluğu'na ziyaret gerçekleştirerek 16 milyon tenge (680 Bin Lira) bağışta bulundu.

213 TELEVİZYON İLE 562 RADYO KATILDI
Ortak yardım kampanyası yayınına dijital, yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası 213 televizyon ile 562 radyo katıldı. Türkiye'deki ortak yayın, KKTC ve Azerbaycan'dan da ekranlara yansıtıldı.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 470 kişi okudu!
16/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.