Uygur Türkleri, Kaybolan Yakınlarının Akıbetlerini Öğrenmek İstiyor

Çin'in Sarıyer'deki İstanbul konsolosluğu yakınlarında eylemlerini sürdüren Uygur Türkleri, gözaltı kamplarında tutsak edildiği aile üyeleri hakkında bilgi talep ederek günlerdir Çin’i protesto ediyor.

Ellerinde döviz ve pankartlarla Çin Konsolosluğu yakınında toplanan yüzlerce Uygur Türkleri, uzun süredir haber alamadıkları aile ve yakınlarının akıbeti için yaklaşık bir aydır eylemlerine devam ediyor.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN'DAN YIRDIM İSTEDİ

Eyleme destek veren Doğu Türkistan alimlerinden Mahmudcan Damolla, dört yıldır Türkiye'de yaşadığını ve bu süre içerisinde kardeşlerinden ve yakın akrabalarından herhangi bir haber alamadığını, burada bulunan bütün Uygur Türklerinin ailesinin  akıbetini öğrenmek için Çin Halk Cumhuriyeti konsolosluğuna ulaşmak istediklerini belirterek, "Ailelerimizin serbest kalmasını ve kampların kapatılmasını istiyoruz." dedi.

Ayrıca Mahmudcan Damolla, Çin'deki kampların kapatılması ve yakınlarının serbest bırakılması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan yardım istedi.

UYGURLAR, KAYBOLAN AİLE BİREYLERİNDEN ENDİŞE EDİYOR

Bir Doktora öğrencisi olan Nureddin İzbasar Çinlilerin Uygur Türklerini terörle ilişkilendirerek sorumluluktan kaçamayacağını Eylemciler arasında Üniversite öğrencisi olan, ev hanımı olan, esnaf veya iş adamı, çeşitli meslek gurubundan Uygur Türklerinin sadece Doğu Türkistan’da kaybettiği aile bireylerinin ne halde olduğunu öğrenmek istediklerini ve serbest ise neden 4 yıldır hiçbir şekilde iletişim kuramadıklarını, eğer tutukluysa derhal bırakılması gerektiğini söyleyerek Türkiye'nin ve tüm dünyanın Doğu Türkistanlılara destek olmasını istediklerini dile getirdi.

Muhammed Ali ATAYURT
Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/uygur-turkleri-cindeki-yakinlarinin-akibetlerini-ogrenmek-istiyor-/2142615
Bu Haberi 1732 kişi okudu!
13/02/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.