Uygur Türkleri Afetzedelerin Yanında

Kahramanmaraş'taki iki büyük deprem 10 ilde yıkıcı etki bırakırken, 100’lerçe kez devam eden artçı sarsıntılar umutları her geçen dakika kırıyor. AFAD tarafından yapılan son bilgilendirmede, vefat sayısı 8 bin 574'e yükseldi. 49 Bin 133 vatandaşımız deprem sebebiyle yaralandığı ve 6 bin 444 binanın yıkıldığı bildirildi.

6 Şubat öğle saatleriyle yola çıkan ve Doğu Türkistan Mavi Hilal İnsani Yardım cemiyeti tarafından oluşturulan 30 kişilik “Acil Müdahale Ekibi” Kahramanmaraş’a 7 şubat sabahı ulaşmıştı. Bölgede yaşayan ve depremden etkilenen Doğu Türkistanlı 26’ya yakın kadın ve çocuklar, ekibin geldiği araçlarla afet bölgesinden İstanbul’a tahliye edildi.

DAHA FAZLA UYGUR, GÖNÜLLÜ OLDU
Türkiye merkezli Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği Başkanı Hidayetullah Oğuzhan’ın çağrısıyla yüzlerce Doğu Türkistanlı gönüllü olmak için “Acil Müdahale Ekibi” ‘ne katılmak üzere Mavi Hilal İnsani Yardım cemiyetine kaydolduğu, fakat yoğun talep yüzünden, AFAD ve İHH gibi ilgili kurumlarla iletişimde bazı aksaklıkların yaşandığı ve 8 şubat öğleden sonra 17.00 sularında Hatay’a doğru yola çıkacağı bilgisi paylaşıldı.

İstanbul’dan Kahramanmaraş’a giden ilk “Acil Yardım ekibi” bu sabah itibariyle iki guruba bölünerek arama kurtarma ve Yardım çalışmalarını başladı.

EKİP İKİ GURUBA AYRILDI
Bir gurup, bölgedeki Genç Hareket Teşkilatı gibi diğer STK’lar ile birlikte gelen yardımları indirme ve afetzedelere ulaştırma, yemek yapmakla görevlendirilirken, diğer gurup ise bölgedeki kurtarma ekipleriyle birlikte arama, kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

Dünyanın dört bir tarafında yaşayan Doğu Türkistanlılar, hem maddi hem de manevi desteklerini ifade ederek Türkiye’nin yanında olduğunu gösteriyor.

Istiqlal TV muhabiri Merdan Uygur Kahramanmaraş’ta, Erşidin İdikut Hatay’a gidecek Doğu Türkistanlı “Acil Müdahale Ekibi” arasında bulunuyor ve ekibin durumunu bölgedeki çalışmaları anbean kamuoyuna aktaracak.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 317 kişi okudu!
08/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.