Uygur Takımı, Çin ulusal futbol turnuvasında 2. Oldu

Güney Çin Sabah gazetesinin (South China Morning Post) bildirdiğine göre, Çinli yetkililerin Xinjiang takımı diye adlandırdığı Doğu Türkistan’dan gelen futbol takımı Çin’in Zhejiang kentindeki Çin ulusal futbol turnuvası finalini ikinci olarak tamamladı.

Uygur Takımı, Çin ulusal futbol turnuvasının düzenlenmesinden bu yana geçen 62 yıldan beri, ilk defa Milli takımdan birininbu başarıya ulaşması olarak hesaplanıyor.

Çin medyasında, Doğu Türkistan futbol takımının 18 Eylül Cumartesi akşamı Zhejiang'daki Xianyang Olimpik Spor Merkezi'nde gerçekleşen maçtaki performansı, sadece Çinli taraftarları değil, ünlü Çinli futbol yıldızlarının da alkışını aldığı ve destek bulduğunu yazıyor.

İngiltere'de Manchester United takımında oynayan Çinli futbolcu Sun Jihai, kendisinin sosyal paylaşım sitesinde Doğu Türkistan Futbol Takımını kutladı ve takımdaki oyuncuların eğitilip uluslararası sahneye çıkarılmasını destekleyeceğini söyledi. Takımın teknik direktörü Parhat Azimet’e teşekkür etti.

Gözlemciler Çin’in Doğu Türkistan’daki yetenekli gençlerin ön plana çıkmasına izin vermeye başladığını çünkü Bölgedeki insanlık dışı cinayetlerin dış basında örtbas edilmesi ve dikkat dağılması için Propaganda amaçlı kullandığını kaydetti veörnek olarak 2018 yılında suçsuz yere hapse atılan Uygur Türkü ünlü Futbol yıldızı İrfan Hizimcanvakasına atıf yaparak, Uluslararası toplumun gerçeklerden haberdar olma hakkı olduğunu söyledi.

Zehra ÖZUYGUR-Türkistan Press
Kaynak: İstiqlalhaber
Bu Haberi 69 kişi okudu!
23/09/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.