Uygur şoför, Çinli yetkilileri uyardı

Son birkaç haftadır Doğu Türkistan'ın farklı bölgelerinden milletine düşkün, mihriban Uygur halkı, Gulca, Turfan ve Korla’daki “açlık soykırımı” nda acı çeken kardeşleri için kendi aralarında yiyecek ve nakit para toplayarak, acil halka dağıtılması için olağanüstü çaba sarf ediyor. Ancak niyeti apaçık Uygurları öldürmek olan Çinli makamların gelen yardımları halka vermediği veya para karşılığı sattığı ortaya çıkmıştı.

Öte yandan açlıktan ölenlerin yanı sıra çiftçilerin, tarlalardaki ekinleri, ahırdaki hayvanları telef oldu, ekonomik olarak çöküş yaşadı. Bir yıl cefa meşakkatle uğraşıp elde ettiği mahsulleri yok oldu. Halkın bu yıl kışı nasıl geçireceği endişe yaratıyor.

“ELİMDE KANITLAR VAR”
Açık kaynaklardan elde edilen 29 Eylül'de sosyal medyada yayınlanan bir videoda, açlık çeken halka ulaştırmak üzere toplanan yardım malzemelerini taşıyan Uygur tır şoförü, yetkililerden şikayetçi olarak bu yolsuzlukları kanıtlarla ortaya çıkaracağını söyledi,

34 saniyelik video kaydında Doğu Türkistan'ın güneyindeki Uygurlar, Doğu Türkistan'ın kuzeyinde açlık çeken insanlara gönderilen gıda ve temel yaşam yardımlarını taşıyan malum bir tır şoförü, yardımları dağıtmayan yerel yetkililerin eylemlerini ifşa edeceğini ifade ediyor.

Video kaydında konuşan Şoför; “yardım malzemelerini teslim alam yetkililer! size getirdiğimiz un, pirinç, yağ vb. yardımlar nereye gitti? Neden biçare çiftçilere ulaşmadı? Halk bu yardımları halkımızın sıkıntılarını çözmek için bağışlamadı mı?  Gönderdiğimiz yardımı neden dağıtmıyorsunuz?  halkı bu denli zor durumda bırakmaya devam ederseniz, yardımların nereden alındığını, nereye bırakıldığını ve ne kadar olduğuna dair videolu kanıtlarım var. Hepsini ifşa edeceğim” diyerek her şeyi internete koyacağını söyledi.

VİRÜS BAHNESİYLE BASKIYI ARTTIRIYOR
Çin rejimi, Çin virüsü salgınının bu dalgası sırasında “sıfır kovid” politikası kapsamında sıkı tedbirler uyguluyor. Doğu Türkistan'ın çeşitli yerlerinde kontrol ve kuşatma siyaseti izliyor. Gözetimi sıkılaştırmaya çalışıyor. Oysa Çin’in bu eğilimi zaten var olan Soykırımı hızlandırmak, meşrulaştırmak ve suçunu örtbas etme çabası olarak nitelendiriliyor.

AMAÇ UYGURLARI TOPYEKÛN İMHA ETMEK
Gözlemciler Çin'in asıl amacının virüsü önlemek olmadığını, Planlı ve garazlı bir şekilde sistematik soykırım uyguladığını, tamda hasat zamanı Uygur halkını ezmek, süründürmek için evlerine kapattığını, tarlalardaki mahsulleri, yaylalardaki hayvanları telef olduğunu, gelen yardımları kuşatma altında açlığa mahkum bırakılan hanelere dağıtmak yerine çöpe attığını, Çin'in buradaki davranışı kesinlikle yıkıcı ve ahlaksızca, İnsanlık dışı, apaçık topyekûn imha politikası olduğunu söyledi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Türkistan Press

Bu Haberi 265 kişi okudu!
02/10/2022
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.