Uygur şarkıcıdan Çin seviciliği

Çin’in Doğu Türkistan’da soykırım suçunu daha güçlü bir şekilde uyguladığı bir dönemde, ünlü Uygur şarkıcı Dilber Yunus, sözde “Xinjiang Kültür ve Turizm Propaganda Elçisi” olarak Çin’in sahte propagandasına aktif bir ses vereceğini söyledi.

İstiqlal TV ekibinin mercek altına aldığı Çin propaganda ağı Tanrıdağ sitesinde yer alan haberde, 27 Mayıs tarihinde Çin, Dilber Yunus’u sözde “Xinjiang Kültür ve Turizm Tanıtım Elçisi” olarak atadı.

Yunus, “Çin, beni besledi ve bugünkü şarkıcı olmamı sağladı. Bu yüzden sahne ne kadar büyük olursa olsun Xinjiang‘la gurur duyacağım ve güzel ülkemi (Çin’i) herkese tanıtacağım.” dedi. 

İLGİLİ HABERLER: AVRUPA ÜLKELERİNDE DE ÜNLÜ

Dilber Yunus, 2 Mayıs’ta Doğu Türkistan’daki Halk Tiyatrosu’nda bir şarkı gecesi düzenledi. Haberde, Yunus’un çeşitli şarkı yarışmalarına ve etkinliklere katılmak üzere birçok kez Doğu Türkistan’ı ziyaret ettiği belirtildi.

Çin başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde de ünlü bir şarkıcı olan Dilber Yunus, Finlandiya vatandaşı olmasına rağmen yıllar içinde Çin eyaletlerinde çok sayıda konser verdi. Uygurlara karşı soykırımın işlendiği ciddi bir durumda, Çin propagandasına uygun faaliyetleri yurtdışında şiddetle eleştirildi.

İLGİLİ HABERLER: ÇİN'DE KONSER VERDİ

Ayrıca, birkaç yıldır Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan ünlü şarkıcı Erkin Abdullah, geçtiğimiz günlerde Çin ve Doğu Türkistan’a gitti. Şu ana kadar Pekin, Xi’an ve diğer Çin şehirlerinde “Ben Xinjiang’lıyım” temalı bir turne şarkı gecesi düzenliyor.NEFRETE NEDEN OLDU!
Çin, Doğu Türkistan’daki toplama kamplarından ve hapishanelerden kurtulan şarkıcıları ve sanatçıları sahte propagandaları için çalışmaya zorlasa da, Dilbar Yunus ve Abdullah gibi özgür ülkelerde yaşayan Uygur şarkıcıların sırf kâr amacıyla sahte propagandaya katılmak için Çin’e gitmesi, yurtdışındaki Uygur tarafından güçlü bir kızgınlık ve nefrete neden oluyor.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber 
Kaynak: Uy.ts.cn, Habernida

Bu Haberi 1019 kişi okudu!
03/06/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.