Uygur şairin nerede hapsedildiği ortaya çıktı

Çin hükumeti tarafından 2017 yılında hukuksuzca tutuklanan Uygur Modern şiirinin öncülerinden, şair ve yazar Perhat Tursun'un nerede olduğu ve hangi hapishanede tutulduğu ortaya çıktı.

Çin yönetimi tarafından 2017 yılında başlatılan keyfi tutuklama kapsamında ünlü şair ve yazar Perhat Tursun'un da toplama kamplarına alındığı biliniyordu. Tursun'un adı 6 senedir ortalıktan kaybolan diğer Uygur aydınları ile beraber anılırdı.

Uluslararası çapta tanınan Uygur Aydını Perhat Tursun, geçen yıl İsveç Yazarlar Derneğinin sürgündeki veya hapisteki yazarlara verdiği Tukholsky Ödülü'ne layık görülmüştü. 2017 yılından beri haber alınamayan şair ile ilgili Özgür Asya Radyosu, (RFA) Tursun'un Doğu Türkistan’ın Atuş’taki Aghu cezaevinde olduğunu bildirdi.

PERHAT TURSUN'A 16 YIL HAPİS CEZASI VERİLDİ
Tursun, edebi yeteneği, özgün fikirleri ve bir tutsak olarak politik yönüyle uluslararası toplumun dikkatini çeken isimlerden biridir. Çinli yetkililer, şair hakkında ceza süresi, nerede tutulduğu ve mevcut sağlık durumu gibi tüm bilgileri gizli tutuyor. RFA tarafından yakın tarihte yapılan bir araştırma sonucu, Doğu Türkistan'ın Kızılsu Kırgız bölgesindeki Çinli yetkililer, Tursun'un 16 yıl hapis cezasına çarpıtıldığını ve şu anda Atuş’taki Aghu hapishanesinde olduğunu doğruluyor. Ancak, şaire yöneltilen suçun mahiyeti veya suçlanma sebebi hakkında detaylı bilgi verilmiyor.

BİTMEMİŞ 5 ESERDEN DÜNYA HABERSİZ KALACAK
Şubat 2022’de Dr. Derrin Baylır Çin komünist Hükümeti’nin Doğu Türkistan’daki keyfi tutuklamalarına kurban giden Uygur bilim adamları ve aydınlardan şair Perhat Tursun ve onun eserleri ile tanıştığı zamanları kaleme alarak, şuan Çin komünist Partisi (ÇKP) tarafından ceza kamplarına kapatılan 400 den fazla Uygur Türkü akademisyen, sanatçı, din adamı, bilim adamı, iş adamı ve dahi tüm kesimden insanların olduğunu vurgularken, Tursun hakkında, ÇKP’nin 16 senelik hapis cezasına maruz kalan Uygur Şairin 51 yaşında içeri atıldığı, 67 yaşında hapisten çıkacağını hatırlatarak, Uygur Şairin daha bitmeyen 5 eserinden dünyanın habersiz kalacağını üzüntüyle belirtiyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 505 kişi okudu!
01/02/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.