Uygur öğretmen Şangay'da tutuklandı

Uygur Türkü yazar Abduveli Ayup, bir öğrencisinin Şanhay'da Temmuz 2021'de tutuklanarak hapse atıldığını duyurdu.

Çin rejimi, Doğu Türkistan'da Türklere yönelik baskı, asimilasyon ve sistematik soykırım politikalarına devam ediyor. Çin'in iç bölgelerinde yaşayan, okuyan ve öğretmenlik yapan Uygur Türkleri de Komünist rejimin etnik guruplara yönelik zulmün pençesinden kurtulamıyor.

Kırım haber ajansının bildirdiğine göre Uygur Türkü yazar ve Aktivist Abduveli Ayup sosyal medya hesabından, Şanhay'da öğretmenlik yapan öğrencisi Kürşat Sirajidin'in Temmuz 2021'de Çinli polisler tarafından gözaltına alınarak hapse atıldığını duyurdu.

2021'DE HAPSE ATILMIŞTI YENİ HABER ALINDI

1997 doğumlu Kürşat Sirajidin, 2016 yılında ABD'de lise eğitimini tamamladıktan sonra Urumçi'de Karluk Dil ve Bilgisayar okulunda öğretmenliğe başlıyor. 2017'den itibaren Şanhay'da İngilizce öğretmeni olarak işe başlıyor. Doğu Türkistanlı yazar Ayüp’un aktardığına göre eski bir öğrencisi olan Sirajidin’in temmuz 2021'de Şangay’de tutuklandığı ortaya çıktı.

Maalesef Çin yönetimi tarafından uygulanan bilgi ablukası ve ortaya konulan baskılardan dolayı gözaltına alınan ve hapse atılan, Toplama Kamplarında tutulan veya Köle işçi olarak çalıştırılan Uygur Türklerine dair bilgiler çok geç öğrenilebiliyor.  

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 1171 kişi okudu!
05/01/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.