Uygur Öğrenci Çin’de kayboldu

Güney Kore’de doktora eğitimi alan Uygur Türkü Abduveli’nin arkadaşını ziyaret etmek için Hong Kong’a gittiği, havalimanında Çin polisi tarafından sorguya çekilmesinin ardından kendisinden bir daha haber alınamadığı öne sürüldü.

MESAJ BIRAKTIKTAN SONRA KAYIP
Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar birliğinin (UDTSB) resmi tiwitter hesabından yaptığı çağrısında, Güney Kore’de doktora eğitimi alan Uygur Türkü Öğrenci Abduveli Abdurahman’ın, 10 Mayıs 2023’te bir arkadaşını ziyaret etmek için Hong Kong’a gittiğini, ancak o akşam arkadaşına, havaalanına varınca Çin polisi tarafından sorguya çekildiğini belirten bir kısa mesaj gönderdiğini, Abduveli Abdurahman’dan bir daha haber alınamadığını belirterek bütün insanlara imdat çağrısı yapmıştı.

 

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ’NDEN MESAJ

Uluslararası Af Örgütü 26 Mayıs 2023 tarihinde Abduveli hakkında bir çağrı metni yayımladı. Metinde “Bu ayın başlarında Güney Kore’den Hongkong’a geldiğinden beri kayıp olan, yasal bir süreç olmaksızın Çin anakarasına yasadışı bir şekilde iade edilme; keyfi gözaltı ve işkence riskiyle karşı karşıya kalma riski olan bu Uygur öğrencinin nerede olduğu ve akibeti hakında Hong Kong yetkilileri bir açıklama yapmalı.” İfadeleri kullanıldı.

“AKIBETİ ENDİŞE VERİCİ”

Uluslararası Af Örgütü Çin Araştırmacısı Alkan Akad, “Çin hükümetinin Doğu Türkistan’da Uygurlara yönelik işlediği insanlığa karşı suçlar ve deniz aşırı seyahat eden Uygurlara yönelik devam eden takip ve tehditleri göz önüne alındığında, Abduveli Abdurahman’ın akıbeti derinden endişe verici.” dedi.

HONG KONG HÜKÜMETİ YALANLADI
28 Mayıs Hong Kong hükümetinden yanıt gecikmedi. Hong Kong Hükümet sözcüsü, ilgili kuruluşların bahsettiği gibi hükümet kayıtlarının Uygur öğrencinin ülkeye girmediğini veya Hong Kong'a girişinin reddedildiğini gösterdiğini söyledi ve Uluslararası Af Örgütü'nü Hong Kong hükümetine kasten saldırmak ve insan hakları durumunu karalamakla eleştirdi. Gerçeği kontrol etmeden Hong Kong hükümetini karalamak amacıyla asılsız ve uydurma sözlerini şiddetle kınadığını ve örgütün yanlış sözleri için özür dilemesini talep ettiğini söyleyerek bütün iddiaları reddetti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 283 kişi okudu!
29/05/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.