Uygur Malezya İlişkileri Teşkilatı kuruldu

Doğu Türkistan davasının hareket alanı gittikçe genişlerken, Türkiye Merkezli Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliğinden bir heyet, Doğu Türkistan davası için İslam dünyasında önemli bir cephesi konumuna gelen Malezya’da uzun vadeli strateji üzerine kalıcı çalışmalar yapmak hedefiyle 25 Şubattan beri resmi ziyaretlerini sürdürüyor.

Bu minvalde 3 mart Malezya’da Doğu Türkistan için Tarihi bir adım atıldı. “Uygur Malezya İlişkileri Teşkilatı” (Uyghur Malaysia Relations Organization) UMRO, yerel STK temsilcileri, kanaat önderleri, akademisyen, medya temsilcileri, hükümet temsilcisi, millet vekilleri, iktidar ve muhalefet olarak siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla başkent Kuala Lumpur’da resmi açılış töreniyle kamuoyuna duyuruldu. 

DOĞU TÜRKİSTAN İÇİN TARİHİ ADIM
Müjdeyi sosyal Medya hesabından açıklayan Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği Başkanı Hidayetullah Oğuzhan, “Allah’a şükürler olsun Doğu Türkistan davasının hareket alanı gittikçe genişliyor. Malezya’nın Başkenti Kuala Lumpur’da “Uygur-Malezya İlişkileri Teşkilatı’nun açılışını yaptık. Uzun zamandır Malezya Endonezya başta olmak üzere Güney Doğu Asya ve İslam dünyasında stratejik öneme sahip olan kardeş Malezya’da uzun vadeli çalışmaların temelini atmıştık. “Uygur Malezya İlişkileri Teşkilatı” Güney Doğu Asya bölgesinde Uygur (Doğu Türkistan) meselesi için bir üs olarak kurulan ilk teşkilattır.” Paylaşımını yaptı.

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği Başkanı sayın Hidayatullah Oğuzhan, Genel Sekreter sayın Abdurreşit Eminhaci, Avrupa Dışişleri ilişkiler sorumlusu sayın Nicat Turgun ve Doğu Türkistan İnsan Hakları İzleme Cemiyeti Başkanı Nurmuhammed Türkistan-i’dan oluşan heyet, resmi ziyaretine 25 Şubat'ta başlamış, Malezya devlet erkânı ve üst düzey kuruluşlarla bir araya gelmişti.

DOĞU TÜRKİSTAN MESELESİ GÜNDEME ALINDI
Ziyaret kapsamında Malezya Başbakanlık Ofisi tarafından 27 şubat Kuala Lumpur'da düzenlenen ve Başbakan Sn. Enver İbrahim, Dışişleri Bakanı Sn. Zambri Abdul Qadir ve çeşitli bakanlar, büyükelçiler ve diplomatlar, araştırmacılar ve farklı ülke STK temsilcilerinin iştirak ettiği  "Uluslararası İslamofobi Forumu" 'na katılarak, Doğu Türkistan konusunu gündeme taşımıştı.

Ayrıca Malezya Dışişleri Bakanlığı “Barış” ve “İslamofobi ile Mücadele” özel temsilcisi Dr. Abdul Razak Ahmad ve İslam İşbirliği Teşkilatı İnsan Hakları Komitesi Başkanı ve Malezya Dışişleri Bakanlığı Özel Temsilcisi Dr. Ahmed Azzam ile görüşen heyet, Doğu Türkistan'daki mevcut durumu değerlendirirken, gündemdeki önemli konuları ve ortak plan projeler hakkında müzakerelerde bulunuyor.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 744 kişi okudu!
04/03/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.