Uygur Mahkemesi sona erdi

Londra’da 2. Duruşması dört gün süren bağımsız Uygur mahkemesi 13 Eylül'de sona erdi. Mahkemede 27 uzman ve 8 zulmün canlı şahitleri Çin'in Doğu Türkistan'da devam eden insan hakları ihlalleri ve sistematik soykırım uygulamaları hakkında ifade verdi.

11 Eylül'de başlayan Uygur mahkemesinde, aralarında Financial Times'ın eski muhabiri Jonah, İnsan Hakları Merkezi'nde hukuk danışmanı ve Avustralya Strateji ve Politika Enstitüsü'nde araştırmacı olan Neysen Rusir’ında bulunduğu birkaç uzman tarafından Çin’in suç faaliyetleri rapor edildi.

Doğu Türkistan'da kadın doğum uzmanı olarak görev yapan Uygur Türkü eski doktor, kamptan kurtulan Uygur ve Kazak tanıkları, Çin'in Doğu Türkistan halkını yok etmeye yönelik gerçekleştirdiği suç faaliyetlerini, Sırf dini ve etnik kökenleri yüzünden masum insanları katlettiklerini ve keyfi suçlamalarla tutuklananlara yönelik Hapishanelerde uygulanan vahşi işkencenin ayrıntılarını tek-tek anlattı.

UZMANLAR’DAN UYGUR RAPORU

Uygur mahkemesinin son gününde Doğu Türkistan'ın Gulca şehrinde bir yıldan fazla bir süre kampta kalan Kazak tanık Gulzira Awulkan, Doğu Türkistan'daki kamplarda tutuklu olan kızların ve kadınların aşağılanmasına ve her türlü fiziksel,ruhsal cinsel olarak işkencelere maruz kaldıklarına tanık olduğunu ifadesinde dile getirdi.

İngiliz uzman Ethan Gutman, Çin'in organ kaçakçılığı üzerine yaptığı araştırması hakkındaki raporları ile Çin'in sistematik olarak organ kaçakçılığı yürüttüğünü ve bunu da hapishanelerde suçsuz yere yıllardır tutulan masum Doğu Türkistanlılardançalınma ihtimalinin yüksek olduğunu ve organların alınması sırada hiç kimsenin izni olmadan Polis güçlerinin yardımıyla gasp edildiğini kanıtladı.

Alman araştırmacı Adrian Zeniz, Çin'in Doğu Türkistan'daki suç faaliyetlerine ilişkin güçlü kanıtlar ve Çin’in resmi verilerine dayanan Raporlarını mahkeme heyetinesundu.

ÇİN İNGİLTERE’YE BASKI YAPTI

Mahkeme başkanı Yargıç Jeffrey Nice, bu duruşmanın kanıtlara dayalı bağımsız bir duruşma olduğunu,delillere dayanın nihai (Soykırım) kararının daha sonra açıklanacağı ve bu süre zarfından tanık kabulünün devam edeceğini ifade ederek mahkemeyi sonlandırdı.

Bilgilere göre Çin'in Birleşik Krallık Büyükelçisi Zheng Zeguang, Purple Televizyon kanalından gelen sorulara yanıt olarak İngiltere hükümetinin bu tür sözde “yasadışı” yargılara izin vermemesi gerektiğinivurgulayarak, Çin hükümetinin diplomatik kanallar aracılığıyla duruşmanın durdurulması için İngiliz hükümetine baskı uyguladığını itiraf etti.

Zehra ÖZUYGUR- Türkistan press
Kaynak-Türkistan press
Bu Haberi 169 kişi okudu!
14/09/2021
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.