Uygur gazetecinin bütün arkadaşları tutuklandı

Amerika Birleşik Devletlerinde (ABD) yaşayan Uygur gazeteci Kasım Kaşgar’ın eski çalışma arkadaşları, gazeteci ile bağlantıları olduğu iddiasıyla Çin’in tarafından hapsedildi. Amerika’nın Sesi tarafından Çarşamba günü yayınlanan bir habere göre, Kaşgar’ın arkadaşlarının her biri en az yedi yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Amerika’nın sesi VOA için çalışan bir muhabir olan Kaşgar, eski meslektaşları Mirkamil Ahmed, Semet Ababekri, Abdukadir Rozi, Mehmut Abdukeyum ve Akber Osman’ın mahkum edildiğini Mayıs ayında öğrendiğini söyledi.

Çoğunlukla VOA için Uygur insan hakları konularını ele alan Kasım Kaşgar, hükümlülerin Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’deki dil okulunda kendisiyle birlikte çalışan eski meslektaşlarının onu tanıdıkları için hedef alındığını söyledi.

Kaşgar, “‘Hataları’, şu anda Uygurlarla ilgili haberler yapan bir ABD haber ajansına bağlı olan biriyle geçmişteki yakınlıklarıydı” dedi.

Kaşgar ayrıca kaynaklarından, Dünya Uygur Kongresi üyesi olmakla suçlandıklarını öğrendiğini bildirdi.

Kaşgar, DUK ile temaslarının VOA’nın haberleriyle ilgili görüşmelerle sınırlı olduğunu söyledi. Kaşgar 2017 yılında ABD’ye gitmek için Çin’den kaçmıştı. VOA için çalışmaya ise 2019 yılında başladı. Daha önce de Çin hükümetinin kendisini “terörizme karışan kilit kişi” ilan ettiğini öğrenmişti.


Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber
Kaynak: RFA, Habernida

Bu Haberi 826 kişi okudu!
08/06/2024
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.