Uygur Dili ve Medeniyetini Koruma konferansı Ankara’da düzenlendi

8 Temmuzda Ankara’da Uygur Akademisi’nin organizatörlüğünde “Soykırım Devam Ederken Uygur Dili ve Medeniyetini Koruma konferansı” düzenlendi.

Konferansa başta Uygur Hareketi İcra Direktörü Ruşen Abbas hanımefendi, Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği Başkanı Sn. Hidayet Oğuzhan, Dünya Uygur Kurultayı Vakfı Başkanı Sn. Abdurreşit Abdülhamit olmak üzere birçok Doğu Türkistanlı teşkilat temsilcilerinin yanı sıra, Bay Dr. Adrian Zenz gibi dünyanın dört bir tarafından pek değerli davetliler katıldı.


Türk siyasilerinden Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sn. Doğan Bekin, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Muğla Milletvekili Sn. Selçuk Özdağ, Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Sn. Rıfat Melik Aktaş iştirak etti.

Ayrıca Konferansa katılmak üzere dünyanın farklı bölgelerinden, Çin ve Doğu Türkistan konusunda araştırma yapan akademisyen ve araştırmacılar, Uygur anadili eğitimi veren eğitimciler ve Çin’in Uygur soykırımına karşı faaliyet yürüten aktivistlerden oluşan çok sayıda kişi geldi.

“TÜRK HALKLARI TÜRKİSTAN BÖLGESİNDE CİDDİ YAPTIRIMLARA VE SOYKIRIMA MARUZ KALIYOR.”
Açılış konuşmasını yapan Uygur Akademisi Başkanı Sn. Dr. Rişat Abbas, “Bildiğiniz üzere Çin hükümeti süregelen bir soykırım devam ettirmekte, Türk halkları Türkistan bölgesinde ciddi yaptırımlara ve soykırıma maruz kalıyor. Bizim dilimizi ve kültürümüzü yok etmek istiyorlar. Buradaki soykırıma baktığımız zaman bir arada bulunmak ve dilimizi korumak aynı zamanda ahlaki bir görevdir. Bugün Uygur Soykırımı’ndan bahsetmek istiyoruz. Buradaki sistematik yok etme kampanyalarından bahsedeceğiz, bizi ortadan kaldırmak için ne yaptıklarından bahsedeceğiz. Aynı zamanda Uygur dili ve kültürünü korumak için neler yapılabilir bunlardan bahsedeceğiz. İşbirliğinin artması için neler yapılabilir bundan bahsedeceğiz.” dedi.

Akabinde Konferansın Amerikan Barış Enstitüsü'nden Bay Scott Wordin, Amerikan Uluslararası Kalkınma Ajansı'ndan Bay Brian Vogt, ABD Dışişleri Bakanlığı Danışmanlarından Bayan Liyili, Alman Antropolog Bay Dr. Adrian Zenz ve Türkiye’den Gelecek Partisi Başkan Yardımcısı, Milletvekili Sn. Selçuk Özdağ, Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği başkanı Sn. Hidayet Oğuzhan ve Dünya Uygur Kongresi Başkanı Sn. Doldun İsa (çevrimiçi) ayrı ayrı selamlama konuşması yaptı.

KANITLAR IŞIĞINDA SOYKIRIMI TARTIŞTILAR
“Soykırım Devam Ederken Uygur Dili ve Medeniyetini Koruma konferansı” başlığı altında 11 Temmuza kadar 3 gün devam edecek olan etkinliğin ilk gününde, konu başlıklar üzerine ilmi çalışmalar, tartışmalar yapılmak üzere katılımcılar dört oturum halinde, Mevcut durum – Uygur soykırımı, kimlik ve kültür yıkımı (kanıtlar ışığında tartışma); Diasporada Uygur kültürü ve dilinin korunması konusundaki zorluklar ve fırsatlar; Uygur dili öğretiminde dili koruma ve eğitim metodunun önemi; Uygur anadilini, kültürünü korumak ve sürdürmek için ulus ötesi işbirliği çerçevesi oluşturmak gibi konular çerçevesinde 30’a yakın araştırmacı sunum sundu, dinleyicilerin soruları yanıtladı ve konuyla ilgili tartışmalar gerçekleştirildi.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 355 kişi okudu!
10/07/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.