Uygur çocuklar babalarını soruyor

Doğu Türkistan'da ailelerinden zorla koparılan ve “yatılı anaokulu” adı altında Çinlileştirme kamplarında tutularak beyinleri yıkanan Uygur çocuklar, Bölgedeki vahim durumu gözler önüne seriyor.

İşgalci Çin hükümetinin, Doğu Türkistan genelinde tüm okullardan Uygur Türkçesini yasakladığı biliniyor. Yerleşik halkın gündelik yaşamlarında da sözde devlet dili Mandarin Çincesi kullanmaları talep ediliyor. Nitekim %99 Müslüman olan halkın çocuklarını dinde eğitme, milli kültür medeniyeti, gelenek göreneklerine göre yetiştirmesini yasaklarken, Çinlileştirme kamplarına alınarak aile terbiyesinden koparılıyor ve inandığı tüm değerlerinden vazgeçmeye, tıpkı bir Çinliymiş gibi büyümesini sağlıyor.

DELİLLER TAM AKSİNİ SÖYLÜYOR
Daha önce veya yakın tarihlerde, Çin kaynaklı sosyal paylaşım sitelerinde dolaşıma giren video görüntülerinde konuşan Uygur Öğrenciler, Bölgedeki vahim durumu gözler önüne seriyor Çinli öğretmenin Uygur öğrencilere en büyük kaygılarının ne olduğunu sorduğu videoda, çocuklar babaları ve diğer akrabalarıyla kavuşamadıklarını dile getirdi.

Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı soykırım politikaları kapsamında, yüzbinlerce Uygur Türkünün suçsuz yere hapiste tutulduğu, milyonlarcasının ailelerinden uzaktaki çalışma kamplarında zorla çalıştırıldığı, çocukların ebeveynlerinden koparıldığı biliniyor.

Yakında Çin’in sosyal medya platformlarında paylaşılan bir video, ebeveynleriyle kavuşamayan ilkokul öğrencilerinin kaygılarını ortaya koyuyor.

“BABAM NEDEN ‘EĞİTİM’ ALMAYA GİTTİ?”
Videoda, Çinli öğretmen Uygur öğrencilere “En büyük kaygın nedir?” sorusunu yöneltirken, çocuklar, “Babam ne zaman geri dönecek?”, “Amcam ne zaman geri dönecek?”, “Abim beni özlüyor.”, “Babam neden ‘eğitim’ almaya gitti?”, “Babam neden öldü?” gibi yanıtlar veriyor.

Çocukların yanıtlarından, onların babaları, amcaları ve ağabeylerinin “mesleki eğitim merkezleri” adındaki toplama kamplarına, çalışma kamplarına götürüldüğü anlaşılıyor. “Babam neden öldü?” sorusundan ise babanın belki işkence sonucu ölmüş olabileceği tahmin edilebiliyor.

Çin verileri, rejim hükümetinin 2020 yılında yatılı anaokulları tarzındaki Çinlileştirme kamplarının inşası için 1,2 milyar dolar harcadığı ve sadece Nisan 2020'de Kaşgar’ın Kargalık İlçesindeki 4 Nolu sözde “yatılı anaokuluna” 2.000'den fazla masum çocuk Çinlileştirilmek üzere getirildiğini gösteriyor.  Ayrıca Doğu Türkistan'daki Toplama kamplarının hızla çoğalmasıyla birlikte, sözde “yatılı anaokulu” adı verilen Çinlileştirme kamplarının muazzam bir şekilde genişlemekte olduğu gözlemlenmişti.

 

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 623 kişi okudu!
06/03/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.