Uygur bilim insanına müebbet hapis cezası!

Uygur Türkü Antropolog Prof. Dr. Rahile Davut, Doğu Türkistan'daki saha çalışmaları nedeniyle Çin rejimi tarafından "bölücülük" suçlamasıyla ömür boyu müebbet hapis cezasına çarptırıldığı ortaya çıktı.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) lideri Xi Jinping yönetimindeki Çin rejimi, soykırım politikasını bir kez daha dünyaya acı bir şekilde gösterdi.

Doğu Türkistan’daki Türk varlığını silmek için insanlık suçu işleyen Çin , bu kez de bir Uygur Türkü akademisyeni ömür boyu hapse mahkum etti.


İLGİLİ HABERLER: BİLİM ADAMLARI ESRARENGİZ BİR ŞEKİLDE ORTADAN KAYBOLUYOR


Ömrünü Uygur Türkleri nin tarihi serüvenine adayan Antropolog Prof. Dr. Rahile Davut, "devletin güvenliğini tehlikeye sokma" suçundan 2018 yılında yargılanmış ve hapis cezasına çarptırılmıştı. 

Davut'un karara ilişkin itirazına sözde Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi” Halk Mahkemesi tarafından ret yanıtı gelmişti. Bunun üzerine Davut hakkında müebbet hapis cezası kararı onandığı öğrenildi.

Ddinilen bilgiye göre 57 yaşındaki Davut'un yıllardır araştırdığı 1000 yıllık tarihi kente, gözaltı kararından sonra Pekin rejimi tarafından bulldozer gönderildiği iddia ediliyor.

RAHİLE DAVUT KİMDİR?
Uygur Türkü Antropolog Rahile Davut kendi alanında yaptığı çalışmalarla akademide önemli bir yer edinmişti. Doğu Türkistan'ın yapısı, tarihi serüveni, Uygur Türkleri nin folkloru ve kültürü ile ilgili başarılı çalışmaları ÇKP tarafından "tehlike potansiyeli" taşıdı. sözde Xinjiang Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesi'nde öğretmenlik yapan Davut, ilk olarak 2007 yılında Etnik Azınlıklar Araştırma Merkezini kurdu. Davut, son teknolojiyle saha çalışmaları yapıyordu. 

Harvard Üniversitesi, Cornell Üniversitesi ve British Columbia Üniversitesi'nde dersler veren 57 yaşındaki Davut aynı zamanda Pensilvanya Üniversitesi, Washington Üniversitesi, Indiana Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi'nde misafir olarak öğretim görevlisi oldu. Davut ayrıca çok sayıda kitap ve makale yayımladı. İlk olarak 2016 yılında gözaltına alınan Davut'un serbest bırakılması için pek çok kurum ve kuruluş Çin hükumetine çağrıda bulundu.

Muhammed Ali ATAYURT-Istiqlal Haber

Bu Haberi 1581 kişi okudu!
23/09/2023
YORUMLAR
YORUM YAP
0 Yorum bulunmaktadır.